Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grupy pompowe, zalety instalacji w ogrzewaniu podłogowym

2021-12-21
Grupy pompowe, zalety instalacji w ogrzewaniu podłogowym

Grupa pompowa jest to zespół pomniejszych elementów, które pozwalają na wykorzystanie dwóch różnych źródeł, ale także dwóch zróżnicowanych odbiorników ciepła. Grupa pompowa z powodzeniem stosowana jest np. gdy chcemy połączyć ogrzewanie grzejnikowe z podłogowym wodnym. Czym jest grupa pompowa i jakie zastosowanie znajdziemy dla niej w naszej instalacji centralnego ogrzewania? Dowiesz się tego z naszego wpisu.

Grupa pompowa - co to jest? Podstawowe informacje

Kiedy posiadamy więcej niż jedno źródło lub odbiornik ciepłej wody do c.o. w budynku, potrzebna jest grupa pompowa, która umożliwia odpowiednie funkcjonowanie instalacji. Grupy pompowe znajdują zastosowanie m.in. przy wykorzystaniu ogrzewania grzejnikowego i podłogówki. Duże różnice temperatur (grzejnik ok. 80oC, ogrzewanie podłogowe wodne ok. 45oC), muszą być odpowiednio rozdzielone przy pomocy mieszacza. Co istotne - grupa pompowa pełni rolę swego rodzaju zaworu bezpieczeństwa. Uniemożliwia bowiem powrót wody o zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze, która mogłaby doprowadzić do uszkodzenia kotła.

Grupy pompowe montuje się również, gdy w budynku posiadamy dwa źródła energii cieplnej, np. kocioł na paliwo stałe oraz gazowy. Urządzenie to pozwala na dostosowanie różnic temperatur w taki sposób, by do instalacji centralnego ogrzewania nie podano wody, o zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze. Ta z kolei mogłaby doprowadzić np. do uszkodzenia lub nieprawidłowej pracy odbiorników.

Jak widać grupa pompowa ma jedno podstawowe zadanie - nadzorować instalację centralnego ogrzewania, która posiada więcej niż jeden obieg. Zastosowane w tych urządzeniach pompy obiegowe c.o., umożliwiają wymuszenie właściwego obiegu, a reszta podzespołów - sterowania nim na podstawie temperatury.

Rodzaje grup pompowych

Możemy wyróżnić dwa rodzaje grup pompowych, które możemy spotkać. Jest to: grupa pompowa centralna oraz grupa pompowa do montażu przy rozdzielaczu. Zastosowanie danego wariantu podyktowane jest konkretnymi względami.

Grupa pompowa centralna

Grupy pompowe montowane centralnie mają za zadanie zadbać, o odpowiednie zasilenie całego pionu. Z racji swojego bliskiego umiejscowienia w okolicy kotła, możliwe jest, by grupa pompowa została za pomocą sterownika połączona z sterownikiem pogodowym. W ten sposób jej działania będzie nie tylko zautomatyzowany, ale przede wszystkim idealnie dopasowany do warunków atmosferycznych.

Wykorzystanie tego rozwiązania wymaga odpowiedniej przestrzeni w kotłowni naszego budynku. Z racji swoich rozmiarów i konieczność odpowiedniego poprowadzenia orurowania, grupa pompowa centralna znajduje zastosowanie w nowopowstających budynkach. Warto uwzględnić ją już na etapie jego projektowania, ponieważ będzie wymagać dodatkowego miejsca.

Grupa pompowa do montażu przy rozdzielaczu

Takie grupy pompowe stosuje się najczęściej w już istniejących budynkach. Wiąże się to z mniejszą ilością prac remontowych oraz łatwością dostosowania tego rozwiązania, do konkretnej instalacji.

Grupa pompowa lokalna ma za zadanie zapewnić optymalne działanie instalacji c.o., ale na jednej kondygnacji. Jest ona mniejsza, niż w przypadku grupy pompowej centralnej. To sprawia, że bez problemu mieści się do szafki do rozdzielaczy. Ich dużym atutem jest fakt, że kupuje się już gotowe zestawy. To pozwala na zamontowanie urządzenia, bez konieczności dokonywania poważniejszych zmian w instalacji.

Trzeba zaznaczyć, że pompy i grupy pompowe do montażu na rozdzielaczu, dostępne są w różnych konfiguracjach. W związku z tym, trzeba dokładnie sprawdzić, jaka grupa jest nam potrzebna. Może to być np. grupa pompowa z obrotowym zaworem mieszającym lub grupa pompowa z zaworem termostatycznym.

Z czego zbudowana jest grupa pompowa?

Budowa tego urządzenia jest stosunkowo prosta, dzięki czemu jest stosunkowo bezawaryjne, a naprawa nieskomplikowana. W skład grupy pompowej wchodzą:

  • pompa obiegowa,
  • zawory kulowe z termometrami,
  • zawory odcinające,
  • izolacja,
  • mieszacz (opcjonalny dodatek).

O pompie obiegowej .c.o. wspomnieliśmy na wstępie, więc teraz na pozostałe podzespoły. Zawory kulowe pełnią istotną rolę w grupie pompowej. Ich zadaniem jest odcięcie przepływu czynnika grzewczego do dalszej części instalacji, gdy ten nie posiada odpowiedniej temperatury.

Zawory odcinające z kolei pozwalają na wygodny serwis grupy pompowej, ponieważ umożliwiają odcięcie dopływu wody, bez konieczności opróżniania całej instalacji.

Niezwykle ważna jest tutaj także izolacja, która może być zdejmowana w razie potrzeby. Ma za zadanie utrzymać w cieple (które wytwarza się podczas pracy) grupę pompową, by odczyty były jak najbardziej dokładne. Dodatkowo odrobinę wycisza pracę grupy.

Dodatkowym elementem współpracującym z naszym urządzeniem może być mieszacz. Odpowiada z tworzenie mieszaniny ciepłej i zimnej wody, by ta zachowywała optymalną temperaturę. W zależności od rodzaju grupy pompowej (centralnej lub lokalnej), mieszacz może być umieszczony z grupą lub być jej elementem.

Gdzie i kiedy zastosować grupę pompową?

Przede wszystkim to rozwiązanie możemy zastosować w dwóch przypadkach: kiedy z jednego źródła chcemy zasilić dwa odbiorniki, znajdujące się w różnych obiegach, oraz gdy posiadamy dwa źródła i chcemy zasilić odbiornik znajdujący się w tym samym obiegu.

Grupa pompowa może być zastosowana zarówno w domu, jaki i w budynku użytkowym. Ważne by była odpowiednio dopasowana do wielkości instalacji. Zbyt mała lub przewymiarowana grupa pompowa nie pozwoli na efektywne rozdzielenie czynnika grzewczego. Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić np. ogrzewanie podłogowe. O tym jaka powinna być optymalna temperatura i na co należy uważać, możesz przeczytać w naszym wpisie “Ogrzewanie podłogowe - kiedy warto wybrać i gdzie zastosować”.

W przypadku doboru grupy pompowej lokalnej, należy pamiętać o ilości miejsca w szafce rozdzielaczowej. Choć gotowe urządzenia przystosowane są do montażu w określonych konfiguracjach, to musimy pamiętać, że źle dobrana pod czy natynkowa szafka, może okazać się przeszkodą w zamontowaniu go.

Instalacja grupy pompowej - o czym pamiętać?

Każda grupa pompowa wymaga prawidłowego montażu. Zatem przed przystąpieniem do przymocowania go, należy zdjąć przednią osłonę izolacyjną. W przypadku montażu na rozdzielaczu, należy uprzednio przykręcić grupę pompową do niego. W przypadku grupy centralnej i lokalnej, należy dokładnie wypoziomować urządzenie. Montując urządzenie do ściany, należy wpierw przygotować miejsca pod otwory. Pomagają w tym wycięcia w tylnej części izolacji.

Kiedy wszystko mamy już przytwierdzone, możemy sprawdzić czy grupa pompowa działa. Ale czy na pewno? Zanim to zrobimy, należy spojrzeć, czy zawory kulowe są otwarte. Należy sprawdzić także szczelność instalacji w miejscu, gdzie dokonywaliśmy montażu. Jeżeli jesteśmy pewni, że wszystko jest ze sobą prawidłowo spasowane - możemy przejść do próby ciśnieniowej.

Nim ostatecznie nasza grupa pompowa będzie gotowa do użytku, musimy sprawdzić jeszcze czy podczas pracy, wszystkie elementy się otwierają. Jeżeli tak - to nasze urządzenie działa prawidłowo.

Jaka grupa pompowa do podłogówki?

Zanim przystąpimy do montażu grupy pompowej, należy odpowiednio przygotować podłogówkę. Jeżeli nigdy tego nie robiliśmy, to warto przeczytać “Montaż ogrzewania podłogowego - o czym należy pamiętać”, by dowiedzieć się na co zwrócić uwagę., zwłaszcza w kwestii temperatur dotyczących podłogówki.

W przypadku grup pompowych nie ma konkretnego wariantu, który byłby lepszy. Każdą z nich stosuje się w wymienionych wyżej okolicznościach. Warto jednak pochylić się nad mieszaczem, który w znaczący sposób może wpłynąć na funkcjonowanie grupy pompowej. Odpowiednie sterowniki do pompy c.o. również okażą się przydatne, zwłaszcza współpracujące z czujnikami pogodowymi kotła. W ten sposób sterowanie obiegami będzie lepiej dopasowane do zmieniających się warunków, a co tym idzie - zyska na efektywności.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel