Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grzejniki elektryczne alternatywą dla centralnego ogrzewania

2022-07-25
 Grzejniki elektryczne alternatywą dla centralnego ogrzewania

Grzejniki elektryczne pozwalają na uniezależnienie się od źródeł ciepła, które funkcjonują głównie w okresie grzewczym. Nowoczesne grzejniki elektryczne energooszczędne umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń w sposób efektywny, przy okazji nie generując znaczących kosztów za zużycie prądu.

Grzejniki elektryczne - nie tylko do łazienek

Choć pozornie grzejniki elektryczne najlepiej sprawiałby się w łazience, gdzie stale mogą redukować poziom wilgotności, to ich funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego pomieszczenia. Okres jesienny to czas w którym temperatury oscylują bliżej wartości 0 niż 20oC. W tym okresie niekiedy dostawcy ciepłej wody do c.o. jeszcze nie umożliwiają korzystanie z grzejników, co może doprowadzić do dyskomfortu cieplnego użytkowników mieszkania czy budynku. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku kotłów na paliwa stałe, które należy rozpalić i podtrzymywać, a w momencie chwilowego spadku temperatury - doprowadzi to tylko do strat w paliwie, dla chwilowej korzyści.

Rozwiązaniem na takie problemy - nawet w sezonie letnim - mogą być grzejniki elektryczne, które zasilane są z gniazdka elektrycznego. Dodatkowo można wybrać wariant kaloryfera, tj. stały, przytwierdzony do ściany, jak również mobilny, znajdujący się na kółkach. W przypadku grzejników o większej mocy, lepszym rozwiązaniem będą energooszczędne grzejniki elektryczne umieszczane na ścianach. Dodatkowo mogą posiadać one funkcję chłodzenia powietrza (w wariancie zasilanym wodą), co daje dodatkowy atut w okresie letnim, jednak należy pamiętać, że klimakonwektory - o których mowa - nie będą pełnić w pełni takiej samej funkcji jak klimatyzacja.

Grzejniki elektryczne ścienne

Najczęściej elektryczne kaloryfery można spotkać w formie tych, które montowane są na ścianach. Najpopularniejszym wariantem jest grzejnik łazienkowy elektryczny, który jak wspomnieliśmy idealnie sprawdza się do zwalczania wilgoci przez cały rok. Dodatkowo o wiele łatwiej jest suszyć ręczniki lub mokre ubrania.

Elektryczne grzejniki ścienne jakie można spotkać to konwektory oraz klimakonwektory. Mimo bardzo efektywnego działania - w szczególności w budynkach dobrze wyizolowanych termicznie - fakt zużywania do ich działania energii elektrycznej, nadal zniechęca wielu inwestorów. Mimo wszystko energooszczędne modele nie stanowią takiego problemu, a współcześnie wydajny grzejnik elektryczny nie musi być jednocześnie pożeraczem prądu.

Grzejniki elektryczne ścienne mogą służyć jako główne, ale również jako pomocnicze źródło ciepła. Co istotne - grzejnik elektryczny pracuje tylko w momencie, gdy według ustawionych parametrów powinien się załączyć. Dzieje się tak przez termostat grzejnika, który po zadaniu mu konkretnych wartości temperaturowych, będzie monitorował czy temperatura w danym pomieszczeniu osiągnęła konkretną wartość, a następnie wyłączy się, gdy warunek będzie spełniony. Tym samym zużycie energii elektrycznej jest znacznie mniejsze, niż przy ciągłej pracy. Jednak by tak się działo, budynek musi mieć wykonaną prawidłowo termoizolację. W przeciwnym wypadku będzie się on często załączał, i tym samym kaloryfer elektryczny nie będzie atrakcyjnym rozwiązaniem.

Przenośne grzejniki elektryczne

Dla niektórych użytkowników budynków, ciekawą alternatywą mogą być także przenośne grzejniki elektryczne, których nie należy mylić z farelkami. Mogą one służyć jako tymczasowe kaloryfery, gdy np. centralne ogrzewanie jest jeszcze nieaktywne. Mogą służyć także jako elektryczne łazienkowe grzejniki, w momencie gdy zajdzie taka potrzeba.

Przenośne grzejniki dysponują zróżnicowanym zakresem mocy, dlatego stanowią ciekawą alternatywę dla grzejników przytwierdzonych na stałe do ścian. Trzeba jednak liczyć się z ich pewnymi ograniczeniami, jakimi najczęściej są przewody mierzące do 2 metrów długości, a także zakres mocy, który w przypadku dużych powierzchni, może być niewystarczający.

Nowoczesne grzejniki konwektorowe

Dużym atutem jaki posiadają grzejniki konwektorowe jest fakt znikomych strat ciepła urządzenia, co sprawia że jego sprawność jest naprawdę wysoka. W połączeniu z faktem, że grzejnik elektryczny automatycznie reguluje swoją pracę, jest to bardzo wydajne źródło ciepła, które może nie zastąpi, ale skutecznie wspomoże lub chwilowo zajmie miejsce centralnego ogrzewania.

Ich dużym atutem jest również waga. Grzejniki konwektorowe są lekkie, co czyni je dobrym wyborem w przypadku ścian o niezbyt dużej nośności. Ważne jest jednak, by konwektor posiadał odpowiedni dopływ świeżego powietrza. Metoda działania kaloryfera konwektorowego wymaga zasysania powietrza, przetłaczania wewnątrz urządzenia i emisji ciepła, do której potrzebny jest naturalny lub wymuszony ruch.

Nie zmienia to faktu, że konwektorowy grzejnik elektryczny jest ciekawą propozycją dla osób chcących dodatkowo dogrzewać budynek lub zaopatrzyć się w niezależne źródło ciepła względem centralnego ogrzewania - czy to własnego, czy z elektrociepłowni.

Czy opłaca się inwestować w nowoczesne grzejniki elektryczne?

Wszystko uzależnione jest od potrzeb użytkownika. Jeśli mieszkanie lub dom mają słabą wentylację w łazience, wręcz nieodzownym elementem okaże się łazienkowy grzejnik elektryczny lub specjalna, zasilana prądem grzałka do tradycyjnego grzejnika łazienkowego. Sposób działania grzejników elektrycznych sprawia, że świetnie sprawdzą się jako szybkie ogrzewacze pomieszczeń - np. biurowych czy pokoi dziecięcych.

Konwektory cieplne zapewniają także dodatkowe zabezpieczenie, w przypadku awarii instalacji centralnego ogrzewania.

Elektryczne grzejniki nie oznaczają drastycznego wzrostu rachunków za prąd elektryczny. Używane w odpowiednich warunkach i z odpowiednimi ustawieniami, sprawią że koszty ogrzewania wzrosną nieznacznie, jednak możliwości jakie w zamian tego będzie miał użytkownik - w pełni to rekompensują.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel