Naczynie wzbiorcze w instalacji solarnej - zasada działania
Instalacja solarna pobiera energię cieplną z promieni słonecznych. Kolektory słoneczne w których znajduje się czynnik grzewczy (glikol etylenowy lub propylenowy), zgromadzone ciepło jest przetransportowywanie za pomocą wężownicy do podgrzewacza. W związku z tym konieczne jest, by w instalacji znajdowało się naczynie przeponowe, które zabezpiecza instalację przed np. rozszczelnieniem.
Solarne naczynie wzbiorcze podzielone jest na dwie części: gazową oraz wodną. W przypadku zwiększenia się temperatury glikolu, a co za tym idzie - jego rozszerzenie się - trafia on do naczynia wzbiorcze, wypychając powietrze z części gazowej. Kiedy temperatura spada, zaworem upustowym zaciągane jest powietrze, by wyrównać ciśnienie. Membrana znajdująca się pomiędzy częściami może być wymienna lub na stałe wprasowana w urządzenie. Naczynia wzbiorcze do instalacji solarnych dostępne w naszym sklepie to produkty renomowanych producentów, takich jak De Dietrich czy Immergas.
Solarne naczynie wzbiorcze - oferta hurtowni HAP
W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór naczyń wzbiorczych, o pojemnościach od 18 do 300L. Dużym zainteresowaniem cieszy się naczynie wzbiorcze solarne 80 litrów De Dietrich, które łączy w sobie wytrzymałość, wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, oraz wysoką estetykę wykonania. Równie wartościowym produktem jest naczynie przeponowe solarne 80L Immergas. W obu przypadkach mamy do czynienia z produktami o nominalnej pojemności 80 litrów, które idealnie nadadzą się do małych i średnich instalacji solarnych.
Należy pamiętać, że naczynie wzbiorcze w instalacji solarnej musi posiadać odpowiednią wytrzymałość wstępną - wyższą niż przy instalacji centralnego ogrzewania. Zaprezentowane produkty posiadają wytrzymałość na poziomie 2,5 bara, co umożliwia im nagłe przyjęcie dużego ciśnienia, bo aż 1,974 atmosfery.
Ceny naczyń przeponowych w naszej hurtowni zaczynają się od ok. 470 złotych, za naczynie wzbiorcze solarne 50 litrów De Dietrich. W przypadku modeli o większej pojemności np. naczynie przeponowe solarne SV100 Immergas - to koszt ok. 900 złotych.