Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pompy Ciepła- Najczęściej zadawane pytania.

2022-03-14
Pompy Ciepła- Najczęściej zadawane pytania.

Jaki system ogrzewania jest najlepszy do współpracy z pompą ciepła?

Pompy ciepła z założenia dedykowane są do systemów grzewczych o niskich temperaturach zasilania na poziomie 30-40 stopni C. Takie systemy będą więc najbardziej wydajne i najlepsze do współpracy z pompą ciepła. Tradycyjne systemy grzewcze poziom ten mają znacznie wyższy sięgający 50-90 stopni C. Stosowanie pompy ciepła w tym przypadku będzie się wiązało z mniejszą wydajnością i większymi kosztami, natomiast nie musi to oznaczać całkowitej nieopłacalności.

Jakie są główne elementy pomp ciepła?

Głównymi częściami składowymi pompy ciepła jest: parownik, sprężarka, skraplacz, zawór dławiący (rozprężny).

Co to jest współczynnik efektywności COP

Skrót COP (Coefficient Of Performance ) oznacza Współczynnik Wydajności Cieplnej. Jest to stosunek pomiędzy ilością dostarczanego ciepła, a ilością energii elektrycznej zużytej przy tym przez pompę. Im wyższy jest współczynnik COP tym pompa wytworzyć może więcej ciepła przy tej samej ilości energii elektrycznej.

Co to jest współczynnik SCOP?

Skrót SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) oznacza Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej. Współczynnik ten pozwala obliczyć zużycie prądu w ciągu całego roku lub w ciągu sezonu grzewczego, a tym samym prognozowaną wysokość rachunków. Im wyższe SCOP tym mniejsze zużycie prądu i niższe rachunki .

Czy pompa ciepła jest głośna?

Elementami generującymi dźwięk i drgania w pompie ciepła jest sprężarka i wentylator. Emisja dźwięku na zewnątrz budynku będzie bezpośrednio powiązana z typem pompy ciepła, a także z zastosowanymi w niej komponentami. Pompy ciepła charakteryzujące się dobrą klasą nie będą uciążliwe dla mieszkańców ani sąsiadów.
Poziom hałasu który dopuszczalny jest przez przepisy prawa dla instalacji pompy ciepła w obrębie zabudowań mieszkalnych jednorodzinnych wynosi 50 dB w porze dziennej i 40 dB w porze nocnej. Zazwyczaj wystarczająca odległość pompy od zabudowania wynosi 5-6 metrów aby poziom hałasu nie przekraczał 40 dB(A), czyli był całkowicie nieszkodliwy i nieuciążliwy.

Czy z jednostki zewnętrznej pompy ciepła leci woda?

Każda jednostka powietrznej pompy ciepła niesie za sobą produkcję kondensatu, potocznie zwanego skroplinami. Dobierając lokalizację jednostki zewnętrznej nie należy zapominać o kwestii konieczności odprowadzenia wody spod urządzenia. Powinna być ona ulokowana tak aby woda wsiąkać mogła w grunt. Unikać należy umiejscowienia jednostek zewnętrznych na chodnikach, gdyż wiązało to będzie się z występowaniem kałuż, a w okresie zimowym oblodzeń.

Czy czynnik chłodniczy należy uzupełniać?

W prawidłowo zamontowanej pompie ciepła nigdy nie powinny nastąpić ubytki czynnika. Jeśli natomiast taka sytuacja ma miejsce, decyzja o uzupełnieniu czynnika powinna zapaść na podstawie skrupulatnych pomiarów, a sam proces uzupełniania powinien przebiegać według ściśle określonych procedur.

Jaka jest żywotność pomp ciepła?

Głównym elementem mającym znaczący wpływ na żywotność pompy ciepła jest sprężarka. Szacuje się że powinna ona bezawaryjnie pracować nawet przez 25 lat. Bezawaryjność jej pracy zależy jednak w dużej mierze od sposobu użytkowania, który powinien być jak najbardziej ekonomiczny. Jeśli pompa jest przewymiarowana dochodzi do taktowania czyli częstego wyłączania i włączania się pompy. Takie działanie doprowadza do szybszego zużywania się sprężarki. Warto więc już na samym początku dobrze zastanowić się nad odpowiednim wyborem. Dłużą żywotność osiągnie się dzięki corocznym przeglądom i poprawnej konserwacji pozwalającej zapobiec awariom i zachować układ w dobrym stanie. Wybierając pompę należy zwracać uwagę na jakość komponentów. Pompy wysokiej jakości mogą działać nawet przez 40 lat, pod warunkiem że będą dobrze dobrane i odpowiednio konserwowane.

Czy pompa ciepła sprawdzi się w instalacji z grzejnikami?

Pompy ciepła z założenia dedykowane są do współpracy z instalacjami niskotemperaturowymi takimi jak np. ogrzewanie podłogowe. Nowoczesne pompy ciepła przystosowane są również do pracy z innymi instalacjami grzewczymi zarówno w nowym jak i starszym budownictwie. Można więc zastosować je w instalacji z grzejnikami. Należy jednak wiedzieć, że w porównaniu z instalacjami niskotemperaturowymi opcja ta będzie mniej wydajna, a co za tym idzie mniej korzystna ze względów finansowych, natomiast nie oznacza to, że nie warto tego połączenia stosować.

Co się stanie gdy zabraknie prądu?

Zanik prądu niesie za sobą natychmiastowe unieruchomienie pompy ciepła. Braki energii elektrycznej zdarzają się jednak dosyć rzadko a usterki są dostatecznie szybko usuwane. Nagrzana instalacja zazwyczaj nie zdąży się wychłodzić na tyle, aby komfort cieplny został znacznie zachwiany.

Czy sam mogę zamontować pompę ciepła?

Montaż pompy ciepła zależny jest od jej rodzaju. Pompa typu monoblok nie wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień, może być więc zamontowana przez każdego posiadającego wiedzę w tym zakresie hydraulika. Inaczej jest w przypadku pompy typu split gdzie montaż może być przeprowadzony tylko przez osobę posiadającą uprawnienia na F-Gazy. Osoby bez uprawnień, niezależnie od typu urządzenia nie mogą przeprowadzać również ich serwisów.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel