Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Panele fotowoltaiczne - jak je ustawić, by wykorzystać ich potencjał?

2022-10-25
Panele fotowoltaiczne - jak je ustawić, by wykorzystać ich potencjał?

Fotowoltaika umożliwiająca wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego stanowi świetną receptę na wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie. Wydajność instalacji zależy od kilku ważnych czynników, w tym parametrów paneli fotowoltaicznych i kąta ich ustawienia. Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele solarne, a efektywność całego systemu w dużej mierze zależy od ich ustawienia. Warto zatem wiedzieć jak zamontować panele fotowoltaiczne w zależności od ich lokalizacji i rodzaju. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na dach, balkon i grunt

Ogniwa fotowoltaiczne odpowiedzialne za produkcję prądu działają tylko, gdy docierają do nich promienie słoneczne. Im więcej promieni padnie na urządzenie, tym więcej energii elektrycznej wytwarza dany panel. Dlatego też, podczas montażu paneli solarnych, należy wziąć pod uwagę trzy czynniki, takie jak:

  • kierunek, w jakim powinny być ustawione panele fotowoltaiczne,
  • kąt nachylenia paneli solarnych,
  • odstęp od obiektów rzucających cień na panele fotowoltaiczne.

Optymalne położenie paneli powinno zapewniać oświetlenie urządzeń przez jak największą część dnia. Chociaż w Polsce słońce ma całkiem inne położenie latem i zimą, to wciąż da się znaleźć to najlepsze usytuowanie zapewniające optymalne działanie paneli solarnych.

Jeżeli chodzi o lokalizację urządzeń zbierających promienie słoneczne, to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie stanowi umieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu. Główną zaletą takiego montażu jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, bez konieczności ograniczania miejsca użytkowego na działce. Ważne jest również to, że wysokie umiejscowienie paneli zapobiega ryzyku, że jakieś inne obiekty mogłyby rzucać cień na zamontowane urządzenia.

Niekiedy jednak instalacja paneli na dachu nie gwarantuje możliwości optymalnego gromadzenia promieni słonecznych. Wtedy warto pomyśleć o zamontowaniu konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na gruncie. Oczywiście wymaga to dodatkowej pracy i nakładów pieniędzy, a ponadto wiąże się z koniecznością wyznaczenia na ten cel części działki, ale pozwala ustawić panele pod najlepszym kątem w kierunku słońca.

W ostatnim czasie panele solarne, stały się popularne również wśród mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych. Wszystko dzięki możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych na balkonie. Jednak, aby do tego doszło, najpierw należy zdobyć zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, która rozpatruje przedstawiony projekt instalacji. Ze względu na ograniczoną powierzchnię balustrady, wygenerowane jednostki prądu wykorzystywane jest zwykle na bieżące potrzeby osób zamieszkujących w jednym lokalu.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Montażem paneli fotowoltaicznych zajmują się wyspecjalizowani instalatorzy. W przypadku małego systemu o niewielkiej mocy proces montażowy trwa zwykle kilka godzin. Czas ten wydłuża się jednak, gdy na przykład zachodzi konieczność zamontowania specjalnej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, lub przygotowywania większego systemu solarnego.

Podstawowy montaż paneli fotowoltaicznych obejmuje kilka czynności, w tym:

  • pomiary miejsca, w którym dokonany będzie montaż i przygotowanie odpowiedniej konstrukcji,
  • instalacja paneli fotowoltaicznych na sporządzonej konstrukcji,
  • opracowanie tras kablowych,
  • montaż inwertera i wszelkich zabezpieczeń,
  • wykonanie uziemienia systemu fotowoltaicznego.

Więcej szczegółów na temat instalacji systemu PV można znaleźć w naszym wpisie blogowym Montaż paneli fotowoltaicznych - co warto wiedzieć?

W jakim kierunku skierować panele fotowoltaiczne?

Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie paneli fotowoltaicznych w kierunku południa, chociaż montując urządzenia w inną stronę również uzyskasz darmową energię. Główna różnica pomiędzy różnymi sposobami ustawienia paneli będzie polegała na ilości pozyskiwanej energii elektrycznej.

Układ uwzględniający panele skierowane na południe pod kątem 30-40 stopni Celsjusza to tak zwany złoty standard fotowoltaiki. Najwięcej energii elektrycznej powstaje w godzinach okołopołudniowych, kiedy do urządzeń dociera maksymalna dawka promieniowania.

Niekiedy konieczność umiejscowienia stelaża pod panele fotowoltaiczne w konkretnym miejscu, nie umożliwia późniejszego skierowania ich centralnie na południe. Południowy wschód lub zachód to też dobre rozwiązanie, bowiem pozwala uzyskać tylko o kilka procent mniej energii w porównaniu do najbardziej optymalnego ustawienia. Sposobem na uzyskanie lepszego bilansu jest zamontowanie większej liczby modułów solarnych.

Ostatnią możliwość stanowi montaż paneli skierowanych na wschód lub zachód, ale warto wiedzieć, że taki układ znacznie zmniejsza ilość wyprodukowanej energii. W tej sytuacji specjaliści zalecają instalację większej liczby modułów i zmianę kąta nachylenia paneli do 20-30 stopni Celsjusza. Niektórzy klienci chcąc uzyskać jak najwięcej darmowej energi decydują się na rozdzielenie modułów i zamontowanie ich po dwóch stronach dachu na osi wschód-zachód.

Jak już wspomnieliśmy złota zasada mówi o tym, że panele najlepiej zamontować w kierunku południowym, ale sposób montażu i kąt nachylenia może zależeć od indywidualnej sytuacji i rodzaju wybranych modułów. Jedno jest pewne, panele fotowoltaiczne należy montować zgodnie z zaleceniami producenta w jak najmniej zacienionym miejscu. Wbrew pozorom, praktycznie na każdej działce można znaleźć optymalne do tego miejsce.

Czy rodzaj paneli ma znaczenie dla efektywności instalacji fotowoltaicznej?

Efektywność instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, w tym zastosowanej technologii (typu paneli), materiałów, z których stworzona jest konstrukcja, jakości połączeń, czy też warunków atmosferycznych. Jeśli mówimy o ogólnej efektywności całej instalacji PV to za najbardziej istotny czynnik efektywności całej instalacji, uznać można rodzaj zastosowanej technologii. Na rynku dostępne są dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych: monokrystaliczne oraz polikrystaliczne.

Panele monokrystaliczne wytwarzane są kryształu krzemu stanowiącego jedną całość. Zaś panele polikrystaliczne, powstają poprzez połączenie wielu kryształów w jedną konstrukcję. Ogólnie rzecz biorąc, za lepszy uznaje się moduł monokrystaliczny, który umożliwia uzyskanie większej mocy oscylującej w  granicach od 18 do 22 procent. Dla porównania, panele polikrystaliczne osiągają wynik w granicach od 14 do 18 procent sprawności.

Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie panele monokrystaliczne, będą rzeczywiście lepszym wyborem. Panel powstający z połączenia różnych kryształów krzemu generuje mniej energii, ale za to charakteryzuje się lepszym stosunkiem jakości do ceny, co przyczynia się do dużej popularności modeli polikrystalicznych w Polsce i na świecie.

Podsumowując, podczas dokonywania szacunków opłacalności należy wziąć pod uwagę nie tylko miejsce montażu instalacji, ale też rodzaj i jakość wybranych rozwiązań technologicznych, w tym typ paneli solarnych. Należy pamiętać także o tym, że na wydajność systemu fotowoltaicznego wpływają też takie czynniki jak specyfika obszaru, czy warunki atmosferyczne.

 


Jesteś Instalatorem? 

Wszystkich specjalistów zajmujących się montażem instalacji odnawialnych źródeł ciepła zachęcamy do zarejestrowania się na naszej stronie internetowej i skorzystania z oferty dla profesjonalistów. 

Sprawdź ofertę B2B

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Inwerter SOLIS-3P3K-4G HEWALEX 31.26.00

Inwerter SOLIS-3P3K-4G HEWALEX 31.26.00

4 640,00 zł netto4 408,00 zł netto
Rozdzielnica DC  1 ciągi PV WILO 6083075

Rozdzielnica DC 1 ciągi PV WILO 6083075

5 635,00 zł netto4 846,10 zł netto
Panel fotowoltaiczny Poly 270 Wp WILO 6083070

Panel fotowoltaiczny Poly 270 Wp WILO 6083070

2 900,00 zł netto2 494,00 zł netto
pixel