Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie domu - o co należy zadbać, by zwiększyć efektywność i zmniejszyć koszty?

2022-11-30
Ogrzewanie domu - o co należy zadbać, by zwiększyć efektywność i zmniejszyć koszty?

Rachunki za ogrzewanie domu prądem lub gazem potrafią mocno nadszarpnąć budżet domowy, zwłaszcza na przełomie jesieni i zimy. Dlatego też jak najszybciej warto zorientować się w sposobach oszczędzania energii cieplnej. W poniższym artykule, dzielimy się kilkoma prostymi sposobami na oszczędzanie energii, ale też podpowiadamy, w co warto zainwestować czas i pieniądze, aby cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie domu gazem.

Jak racjonalnie korzystać z centralnego ogrzewania?

W Polsce nadal bardzo popularne są tradycyjne metody grzewcze, ponieważ montaż instalacji gazowej lub elektryczne ogrzewanie domu może w wielu sytuacjach być naprawdę opłacalne. Jednak, nawet wybierając tradycyjne źródło warto pamiętać o możliwościach nowoczesnego ogrzewania domu, czyli wyborze innowacyjnych urządzeń lub konfigurowania różnych systemów w jeden układ grzewczy. Dobrze także mieć na uwadze możliwości danego budynku. Przykładowo, mieszkańcy dobrze izolowanego domu wyposażonego w podłogówkę, powinni poważnie zastanowić się nad ogrzewaniem solarnym domu, bowiem umożliwi ono znaczne obniżenie kosztów.

Kontroluj temperaturę w domu

Mówiąc o racjonalnym korzystaniu z centralnego ogrzewania, warto zawsze mieć na uwadze jedną, złotą zasadę - dbasz o ciepło, płacisz mniej. Ale co mamy na myśli przez dbanie o ciepło? Po pierwsze, bardzo ważna jest kontrola temperatury w domu, czy mieszkaniu - zaleca się, aby w pokojach dziennych temperatury wynosiła 20 stopni Celsjusza, w sypialni 18 stopni, zaś w łazienkach 24 stopnie. Podczas dłuższej nieobecności, temperatura w domu powinna być obniżana o kilka stopni, co pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania, a jednocześnie zapobiegnie wychłodzeniu pomieszczeń.

Więcej informacji na temat poprawnego regulowania temperatury w domu znajdziesz w artykule Dlaczego warto zamontować regulatory temperatury?

Nie wydłużaj sezonu grzewczego

Skoro wiadomo już jaka temperatura powinna panować w ogrzewanych pomieszczeniach, to teraz skupmy się na tym, kiedy włączyć ogrzewanie w domu. Nie ma jednej słusznej daty obowiązującej dla wszystkich, bowiem wiele zależy od warunków atmosferycznych, ale z reguły sezon grzewczy rozpoczyna się na przełomie września i października. Racjonalne zarządzanie ogrzewaniem nie przewiduje przedwczesnego, czy niesłusznie wydłużonego okresu grzewczego w domach, dlatego kiedy na dworze zrobi się trochę chłodniej warto wyciągnąć z szafy swetry, zamiast od razu decydować się na uruchomienie systemu grzewczego.

Białe ramy okienne z szybami, a za nimi widok na trawnik i las

Racjonalnie wietrz mieszkanie

Świeże powietrze w domu to gwarancja lepszego samopoczucia i zdrowia mieszkańców, dlatego nie można z niego rezygnować. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż rekuperacji z odzyskiem ciepła, która zapewnia dopływ czystego powietrza i zatrzymanie ciepła w budynku. Jeśli jednak montaż wentylacji mechanicznej jest niemożliwy, warto pamiętać o tym, aby nie pozostawiać okien otwartych na wiele godzin, a w zamian wietrzyć wnętrze krótko i intensywnie. Co ważne, na czas wietrzenia należy zakręcić zawór termostatyczny, bowiem termostaty bardzo szybko reagują na zmiany temperatury powodując większe zużycie czynnika grzewczego.

Ograniczaj straty ciepła w pomieszczeniach wspólnych 

Ten punkt dotyczy głównie mieszkańców budynków wielorodzinnych i bloków, ale może być też ważne dla właścicieli domów jednorodzinnych. Pisząc o ograniczeniach strat, mamy na myśli wyłącznie ogrzewania w pomieszczeniach, z których nikt w danym okresie nie korzysta, na przykład suszarnia. Ponadto, w przypadku bloków, warto kontrolować wietrzenie klatek schodowych i zadbać o zamykanie drzwi wejściowych do klatki, przez które stale do wnętrza budynku dostaje się zimne powietrze.

Jak oszczędzać na kaloryferach?

Jeżeli po przeczytaniu kilku poradników o tym, jakie ogrzewanie do starego domu warto wybrać, dochodzisz do wniosku, że w danej sytuacji najbardziej opłacalne są grzejniki, to przeczytaj uważnie poniższy akapit, bowiem podpowiadamy w nim jak zaoszczędzić na grzejnikowym ogrzewaniu domu jednorodzinnego.

Po pierwsze, warto wiedzieć, jak ważne jest swobodne rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Wszelkie przeszkody mogą znacznie utrudnić osiągnięcie zadanej temperatury, dlatego należy unikać zasłaniania grzejników i zaworów termostatycznych meblami, grubymi zasłonami czy obudowami. Po drugie, w kontekście ogrzewania grzejnikowego, kluczowa jest sprawność urządzeń, dlatego podczas remontu warto pomyśleć o zastosowaniu nowej powłoki malarskiej, czy nawet wymianie urządzeń na nowsze modele.

Po trzecie, należy zadbać o dobrą lokalizację grzejników. Poza tym, że nie mogą one być zabudowane lub zasłonięte meblami, warto pamiętać, aby umieszczać je jak najbliżej okna, bowiem taki układ zapewnia najlepszą cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniach.

Ostatni aspekt, kluczowy w kontekście ograniczenia kosztów ogrzewania to zastosowanie dodatkowych rozwiązań, które mają zoptymalizować pracę grzejnika. Przykładem niech będzie ekran zagrzejnikowy wykonany z materiałów izolacyjnych, którego rolą jest odbijanie od ściany strumienia ciepła płynącego z grzejnika. Ekran kieruje ów strumień do wnętrza pomieszczenia, przez co, szybciej się ono nagrzewa.

Jaki grzejnik wybrać do danego pomieszczenia?

Wybór grzejników powinien być podyktowany, przede wszystkim, ich przeznaczeniem, parametrami oraz indywidualnymi preferencjami użytkowników. Osoby poszukujące wyjątkowych rozwiązań do salonu powinny pomyśleć o ozdobnych grzejnikach pionowych dostepnych w różnych wariantach kolorystycznych. Zaś klasyczne wnętrze zawsze dobrze skomponuje się z białym, eleganckim grzejnikiem aluminiowym umieszczonym pod oknem. Wybór konkretnego modelu często podyktowany jest również rozmiarem, bowiem za duże urządzenie mocno ogranicza przestrzeń użytkową, a zbyt małe może nie być wystarczająco wydajne.

Biały grzejnik na tle ciemnej podłogi i ścian, z widocznym pokretlem do regulacji temperatury

Chyba największy dylemat stanowi zawsze wybór grzejnika do łazienki. Urządzenia przeznaczone do użytkowania w pomieszczeniach o dużej wilgotności muszą być odpowiednio zabezpieczone przed korozją, dlatego warto wybierać modele stalowe. Ponadto, w łazienkach szczególnie dobrze sprawdzają się zawsze grzejniki drabinkowe, bowiem poza funkcją ogrzewania pomieszczenia, spełniają również rolę suszarki na mokre ręczniki lub ubrania.

Jeżeli szukasz wiedzy na temat tego, jak odpowiednio dopasować model grzejnika do konkretnego typu pomieszczenia oraz które parametry są najbardziej istotne, zachęcamy do zapoznania się z wpisem pod tytułem Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

Jaką temperaturę kotła ustawić?

Tanie ogrzewanie domu może zapewnić także dobrze skonfigurowany kocioł, od którego zależy praca całego systemu grzewczego. Z racji tego, że na rynku mamy dostęp do wielu wariantów kotłów, nie dla każdego urządzenia prawidłowa temperatura będzie posiadała taką samą wartość. Zazwyczaj, oscyluje ona w granicach od 50 do 70 stopni Celsjusza, jednak najnowsze, gazowe piece kondensacyjne największą wydajność osiągają przy temperaturze 30-45 stopni Celsjusza. Takie parametry zapewniają bardzo ekonomiczny tryb pracy kotła oraz szybkie i efektywne ogrzewanie domu.

Izolacja termiczna i uszczelnienia to podstawa

Przy podejmowaniu decyzji, jakie ogrzewanie domu wybrać, aby zyskać możliwość zapewnienia domownikom komfortu cieplnego niskim kosztem, należy brać pod uwagę jakość ocieplenia budynku. Nawet ogrzewanie domu pompą ciepła uznawaną obecnie za jedno z najkorzystniejszych rozwiązań nie będzie efektywne w słabo wyizolowanym i niewystarczająco ocieplonym budynku. Posiadacze domów jedno i wielorodzinnych powinni zadbać o odpowiednie uszczelnienie drzwi i okien, bowiem stolarka, zwłaszcza w starym budownictwie, w kwestii szczelności, pozostawia wiele do życzenia. Warto również skupić się na kwestii docieplenia budynku, bowiem może ono znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu.

Ogrzewanie domu prądem, gazem, węglem, a może OZE?

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu i dopiero myślisz nad tym, które rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu, warto rozważyć nie tylko tradycyjne źródła energii, ale też na przykład możliwość ogrzewania domu fotowoltaiką. Systemy grzewcze bazujące na odnawialnych źródłach energii cieszą się coraz większą popularnością, a ich stosowanie w nowych budynkach umożliwia ekonomiczne i ekologiczne zapewnienie komfortu cieplnego wszystkim mieszkańcom.

W większości przypadków, najtańsze ogrzewanie domu zapewnia pompa ciepła, ale zakup takiego urządzenia wiąże się z dużą inwestycją, dlatego nie wszyscy sięgają po to rozwiązanie. Wybór odpowiedniego systemu grzewczego to niełatwe zadanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Dla osób, które posiadają już ogrzewanie gazowe, bądź właśnie zdecydowały się na zakup nowoczesnego urządzenia grzewczego, powyższy artykuł stanowi swego rodzaju poradnik, jak małymi nawykami lub większymi przedsięwzięciami zadbać o zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel