Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obalamy mity o ogrzewaniu podłogowym!

2023-02-21
Obalamy mity o ogrzewaniu podłogowym!

Choć ogrzewanie płaszczyznowe coraz bardziej wypiera z rynku tradycyjne rozwiązania, to na jego temat wciąż krąży wiele nieprawdziwych informacji. Większość mitów związanych z podłogówką wynika z niewiedzy i utartych stereotypów, toteż postanowiliśmy wziąć pod lupę kilka z nich. Najbardziej popularne stereotypy dotyczą wpływu podłogówki na zdrowie użytkowników, awaryjności i wydajności systemu, trudności obsługi, a także tego, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe. Zachęcamy do zapoznania się z poniższych artykułem, w którym obalamy największe mity o podłogówce. 

Kobieta trzyma portfel na tle grzejnika pokojowego

Ogrzewanie podłogowe tylko dla bogatych

Na koszt ogrzewania podłogowego składa się wiele czynników. Ogólnie rzecz biorąc, sam montaż ogrzewania podłogowego do najtańszych nie należy, zwłaszcza jeśli zaopatrzymy się w jakościowe produkty od renomowanych producentów. Warto jednak pamiętać o tym, że taka inwestycja, przy dobrze przygotowanym systemie, może zwrócić się już w ciągu kilku lat. Mit na temat wysokich kosztów podłogówki i małej efektywności utrwalił się dzięki mieszkańcom starego budownictwa, gdzie często nie było odpowiedniej izolacji, przez co system nie mógł efektywnie ogrzewać pomieszczeń. Dzisiaj, normalną praktyką jest docieplanie i izolowanie budynków mieszkalnych, więc problem strat ciepła nie dotyczy nas już w takim stopniu jak kiedyś.

Obecnie, naprawdę niskim kosztem możemy zapewnić komfort cieplny mieszkańcom małych i wielkich budynków i to nie tylko tych jednorodzinnych. Od lat powszechne jest stosowanie ogrzewania podłogowego w blokach i biurowcach. Efektywne i ekonomiczne zarządzanie temperaturą jest możliwe dzięki innowacyjnym systemom, które regulują temperaturę w pomieszczeniach w zależności od warunków panujących na zewnątrz budynku.

Ostatnim argument, który ostatecznie zbija ten mit z planszy, jest możliwość uzyskania dotacji do termomodernizacji instalacji ogrzewania i docieplenia domu. Korzystając z dodatkowych funduszy możesz wymienić źródło ogrzewania i poszczególne elementy systemu znacznie niższym kosztem.

Ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe dla alergików

Poza kosztem i wydajnością podłogówki, jedną z większych wątpliwości, jakie wzbudza system podłogowego ogrzewania jest jego wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Szczególna troska dotyczy dzieci, osób starszych oraz alergików. Tymczasem, przeglądając rzetelnie opracowaną listę zalet i wad ogrzewania podłogowego, nie znajdziesz wśród wad informacji na temat szkodliwego wpływu systemu na zdrowie domowników. Wielu lekarzy wręcz zaleca alergikom korzystanie z podłogówki, bowiem równomierny rozkład temperatury nie powoduje nadmiernej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu kurz ani roztocza nie roznoszą się po pomieszczeniu.

Warto mieć na uwadze, że ogrzewanie podłogowe może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników, ale tylko w sytuacji, gdy temperatura wody płynącej w instalacji jest nieodpowiednio wyregulowana i przekracza 50 stopni Celsjusza. Pamiętaj, podłoga po dotknięciu nie może być gorąca, ani nawet ciepła, bowiem jej maksymalna temperatura powinna wynosić 29 stopni Celsjusza. Podsumowując, jeśli zadbasz o odpowiednie zamontowanie i regulację instalacji ogrzewania podłogowego, nie musisz martwić się o negatywny wpływ systemu na komfort i samopoczucie domowników.

Ogrzewanie podłogowe można instalować tylko na początku budowy

Rzeczywiście, decyzję o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego warto podjąć już na etapie projektowania budynku. Faktem jest iż montaż wodnego ogrzewania podłogowego to skomplikowany proces, proces bowiem instalacja wymaga odpowiedniej izolacji i dodatkowej warstwy wylewki, która podniesie poziom podłogi o kilka centymetrów. Nie znaczy to jednak, że nie ma możliwości montażu podłogówki w już istniejących budynkach. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i lepsze systemy ogrzewania płaszczyznowego przeznaczone do instalacji w modernizowanych przestrzeniach. Producenci podłogówek oferują między innymi nowoczesne systemy ogrzewania, których wysokość instalacji nie przekracza 15 mm.

Wiele osób sugerując się tym, że system wodnego ogrzewania mocno obciąża strop, rezygnuje z instalowania go w swoim domu. To prawda, że w niektórych budynkach taka instalacja może być niebezpieczna, ale warto wtedy pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu jakim jest suche ogrzewanie podłogowe. Nazwa może wprowadzać w błąd, bowiem nie kojarzy się z wodną podłogówką, ale jedyna różnica pomiędzy suchym a mokrym ogrzewaniem wodnym polega na sposobie montażu tego rodzaju systemu podłogowego. Sucha instalacja stanowi świetne rozwiązanie dla starszych budynków i stropów drewnianych, a w kwestii efektywności nie ustępuje osiągom instalacji zamontowanej na mokro.

Podłogówka wymaga całkowitej przebudowy posadzki

Jak wynika z akapitu powyżej, ogrzewanie podłogowe można instalować zarówno w nowych jak i starszych budynkach. Zaplanowanie instalacji podczas budowy nowego domu to nic trudnego, ale czy przypadku modernizacji starszego budynku rzeczywiście zachodzi konieczność całkowitej przebudowy posadzki? Oczywiście, że nie! Dostęp do nowoczesnych technologii renowacyjnych umożliwia usunięcie istniejącej instalacji i zamontowanie podłogówki bez konieczności przeprowadzania gruntownej przebudowy.

Jednym z rozwiązań dla istniejących budynków jest montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego w postaci samoprzylepnej maty, którą pokrywa się cienką warstwą wylewki o grubości 20-25 mm. Alternatywę stanowi system skonstruowany z rury o bardzo małej średnicy 10 mm. Przymocowuje się ją do ażurowej płyty z tworzywa sztucznego i przykrywa cienką wylewką. Oba te rozwiązania można z powodzeniem zastosować na istniejącej podłodze bez konieczności zrywania płytek. Jeszcze innym sposobem jest renowacja w technologii suchej, o której wspominaliśmy już wcześniej. W tym przypadku nie ma konieczności pokrywania rur wylewką, bowiem sam system skonstruowany jest z cienkiego styropianu pod ogrzewanie podłogowe, którego grubość nie przekracza 17 mm - to w nim umieszczane są rury.

Wybierasz ogrzewanie podłogowe - pożegnaj się z dywanami

Wśród wielu osób krąży teoria, że ogrzewana podłoga powinna być stworzona z twardych materiałów, aby zapewnić dobre przewodzenie ciepła. Właśnie dlatego najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest położenie płytek ceramicznych lub paneli na ogrzewanie podłogowe. Tymczasem, na rynku można dostać świetnej jakości wykładzinę odporną na wysokie temperatury, która z powodzeniem może być wykorzystana w przypadku niektórych systemów podłogówki. Aby upewnić się, jakim materiałem należy przykryć dany system, warto zapoznać się ze specyfikacją dołączoną do produktu przez każdego producenta lub dopytać u sprzedawcy. Ale co z dywanami?

Wiemy już, że podłogówka może być montowana również pod podłogą wykonaną z miękkich materiałów, więc dlaczego by nie móc położyć dywanu na ogrzewaną powierzchnię? Ten mit zawiera w sobie ziarno prawdy, bowiem montując podłogówkę powinniśmy zrezygnować z dywanów starego typu, których składu i parametrów nie znamy. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w specjalny dywan dostosowany do ogrzewania podłogowego. Wielu producentów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów umieszcza na metce oznaczenie w postaci białej spirali na czarnym tle, co ma wskazywać na możliwość wykorzystania danego produktu w pomieszczeniach z podłogówką.

Podłogówka jest niewydajna w większych pomieszczeniach

Stwierdzenie, że wodne, czy elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest wystarczająco wydajne w dużych pomieszczeniach to obecnie jeden z największych mitów. Rury prowadzone pod podłogą mogą mieć nawet do 150 metrów bieżących długości, a ich prawidłowe ułożenie w odpowiednich odstępach sprawia, że ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Jeżeli poziom ciepła nie jest zadowalający, warto przyjrzeć się ustawionym parametrom i zoptymalizować je zgodnie z potrzebami.

Jedynym aspektem, który może mieć wpływ na możliwość odpowiedniego rozprowadzania ciepła są meble. W dużych pomieszczeniach często stawia się obszerne łóżko, kanapy lub inne masywne elementy wyposażenia, które mogą zakrywać duże połacie podłogi blokując przepływ ciepła. Rozwiązaniem jest zaplanowanie rozstawienia mebli przed położeniem podłogówki, dzięki czemu można inaczej zaprojektować rozłożenie rur i ustawić odpowiednio parametry systemu. Alternatywą może być zakup mebli na stojących nóżkach, bowiem nie dotykają one bezpośrednio przestrzeni grzewczej umożliwiając tym samym cyrkulację ciepłego powietrza.

Podłogówka jest trudna w obsłudze

O ile poszczególne warstwy ogrzewania podłogowego są poprawnie zamontowane, a system odpowiednio podłączony to obsługa podłogówki jest naprawdę bardzo prosta i intuicyjna. Dzięki termostatom można wygodnie i szybko zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę w budynku. Co więcej, kupując odpowiednie sterowniki możesz regulować temperaturę oddzielnie dla każdego pomieszczenia. Taka funkcja jest przydatna, gdy ustawienie domu powoduje, że tylko niektóre pokoje są wystawione na słońce - szybciej się nagrzewają, więc termostat się wyłącza nie nagrzewając dostatecznie pozostałych pomieszczeń.

Regulacja rozdzielacza do wodnego ogrzewania podłogowego

Obecnie, na rynku mamy dostęp do naprawdę innowacyjnych urządzeń do kontrolowania i sterowania temperaturą ogrzewania podłogowego. Dzięki nim możliwe jest między innymi ustawianie indywidualnych temperatur dla poszczególnych stref w domu, czy planowanie ustawień z wyprzedzeniem za pomocą harmonogramu tygodniowego. 

Ogrzewanie podłogowe jest bardziej awaryjne

Oczywiście, system ogrzewania podłogowego, jak każda instalacja grzewcza składająca się z wielu zaawansowanych elementów może czasem ulec awarii. Najważniejsza w takiej sytuacji jest szybka diagnoza, bowiem czasem wystarczy zmienić ustawienia temperatury lub usunąć z układu zapowietrzoną wodę. W przypadku, gdy zastosowane zostały gorsze materiały, albo system powstał bez dokładnego projektu, może dojść do poważniejszych awarii, dlatego inwestując w ogrzewanie domu nie warto oszczędzać na materiałach. Jednak wbrew różnym mitom, nie można powiedzieć, że ogrzewanie podłogowe jest bardziej awaryjne, bowiem każdy system zbudowany ze słabych materiałów będzie bardziej awaryjny.

Profesjonalny montaż renomowanego systemu skonstruowanego na bazie jakościowych produktów typu folia pod ogrzewanie podłogowe, gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo instalacji grzewczej. Rury ułożone ze starannością oraz zgodnie z projektem i wytycznymi od producenta nie są narażone na ryzyko pęknięcia czy powstania nieszczelności. Przed wykonaniem wylewki na ułożonej instalacji, zawsze należy przeprowadzić próbę szczelności, dzięki czemu będziemy mogli spać spokojnie nie martwiąc się o zalanie domu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel