Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Narzędzia dla instalatorów - TOP 10 niezbędnych urządzeń i akcesoriów

2022-08-23
Narzędzia dla instalatorów - TOP 10 niezbędnych urządzeń i akcesoriów

Profesjonalne narzędzia dla instalatorów są nieodzownym elementem pracy każdego fachowca. Z racji zróżnicowanych warunków pracy - budowy lub remonty - “skrzynka narzędziowa” powinna zawierać zróżnicowane urządzenia, które pozwolą na bezproblemowe wykonanie większości robót. Narzędzia instalatorskie wymienione poniżej to często wykorzystywane maszyny i przyrządy, które przydają się zarówno podczas większych jak i mniejszych prac.

Narzędzia dla instalatorów potrzebne w codziennej pracy

Odpowiednie narzędzia dla instalatora są podstawą, jeśli praca ma być wykonana efektywnie i zapewnić należytą jakość połączeń. W tym celu należy wybierać profesjonalne narzędzia, stricte przeznaczone do konkretnych działań.

W tym celu warto posiadać odpowiednie narzędzia dla instalatorów, które przeznaczone są pod konkretny zakres prac, jak np. gięcie rur, łączenie mufy z rurą, nagwintowywanie rur, itd. Co prawda część tych prac można wykonać “chałupniczymi metodami”, jednak może to doprowadzić do uszkodzenia struktury, uzyskania nieodpowiednich kątów, czy brak w szczelności połączeń.

W związku z tym zaleca się zawsze korzystać z odpowiednich narzędzi. Przygotowana lista jest subiektywnym wykazem urządzeń i akcesoriów, które pozwolą usprawnić pracę, zachować wysoką jakość połączeń i cięć, a przy okazji znajdą zastosowanie zarówno na placach budowy przy stanie surowym, jak również podczas prac instalacyjnych w remontowanych budynkach.

Elektryczne narzędzia instalatorskie

Zelektryfikowany osprzęt instalatorski pozwala na szybkie wykonywanie prac, na które w przypadku narzędzi ręcznych, trzeba by poświęcić zdecydowanie więcej czasu. W wielu przypadkach są to wręcz podstawowe narzędzia, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego instalatora. Niezależnie czy chodzi o łączenie rur, czy np. serwis instalacji centralnego ogrzewania, te narzędzia przydadzą się podczas wielu prac hydraulicznych i instalatorskich.

Wiertarki i wkrętarki

Są to jedne z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w szeroko pojętych pracach instalatorskich, budowlanych, czy remontowych. Szczególną popularnością cieszą się wiertarki i wkrętarki (lub wiertarko-wkrętarki), które umożliwiają przewiercanie zarówno rur wykonanych z różnych materiałów (stal, miedź, PVC, PP, PE, itp.), jak również pozwalają na mocowanie uchwytów do rur w ścianach czy posadzkach.

W tym przypadku profesjonalne narzędzia dla instalatorów cechować będą się dużym zakresem regulacji obrotów, możliwością włączenia lub wyłączenia udaru, wytrzymałymi materiałami konstrukcyjnymi jak i obudową, a także szeroką gamą możliwych do zastosowania bitów lub/i wierteł.

W zależności od prac jakie wykonujemy, warto zastanowić się nad wyborem między wiertarkami i wkrętarkami zasilanymi bezprzewodowo lub przewodowo. Wygoda pierwszego rozwiązania wiąże się z nieco ograniczoną mocą, jednak wszechstronność ich zastosowania sprawia, że z powodzeniem można stosować je zarówno w przypadku prac na terenie budowy gdzie nie ma dostępu do prądu, jak i podczas prac remontowych. Z kolei modele przewodowe cechują się przeważnie dużo większą mocą i przeznaczone są do cięższych prac, jednak nie ma w ich przypadku obawy o rozładowanie akumulatora.

Zaciskarki

Kolejnym istotnym narzędziem dla instalatorów są zaciskarki elektryczne, które pozwolą na wykonywanie połączeń technologią zaprasowywania złączek. Rozwiązanie to jest coraz częściej stosowane ze względu na jego trwałość, bezpieczeństwo wykonywania (brak otwartego ognia), a także szybkość realizacji. Co prawda zaciskarki można znaleźć w wersji ręcznej, jednak jest to mniej wygodne rozwiązanie.

Zaciskarki hydrauliczne podobnie jak wiertarki i wkrętarki dostępne są w wariantach akumulatorowych, oraz zasilanych z sieci. Zachodzi tu również podobna alegoria pod względem mocy i siły nacisku jaką jest w stanie wygenerować urządzenie posiadające konkretny wariant zasilania.

Przy wyborze zaciskarki warto zwrócić uwagę na dostępność szczęk, które mogą zostać użyte do współpracy z maszyną. Warto wybierać technologie, które posiadają ugruntowaną pozycję na rynku (np. KAN-Therm Novopress) oraz znane są ze swojej trwałości i precyzji wykonywanego zacisku.

Zaciskarki to narzędzia dla instalatorów, którzy głównie pracują z rurami stalowymi i miedzianymi. Są to materiały o zróżnicowanej twardości, dlatego odpowiednio generowany nacisk na złączkę pozwala na uniknięcie uszkodzeń rury, jednocześnie generując równomierny i precyzyjnie dobrany zacisk.

Zgrzewarki

Elektronarzędzia, takie jak zgrzewarki do rur, okazują się bardzo potrzebne podczas wykonywania prac z instalacjami sanitarnymi i kanalizacyjnymi. Pozwala to na uzyskanie bardzo szczelnych połączeń, które w przypadku transportowania wody mają bardzo duże znaczenie.

Zgrzewarki stosuje się do łączenia rur z tworzyw sztucznych i jest to w wielu przypadkach niezwykle istotne narzędzie dla instalatora, zwłaszcza jeśli głównie wykorzystuje się tę technologię.

Popularnym wyborem wśród instalatorów jest zgrzewarka doczołowa, jak również zgrzewarka elektrooporowa. Oba rozwiązania pozwalają na efektywne rozgrzanie końcówki rury, aby wprowadź ja w złączkę, kolano lub połączyć ze sobą dwie rury przy pomocy mufy.

Zgrzewarki elektrooporowe są bardziej poręcznymi urządzeniami, jednak podobnie jak zgrzewarki doczołowe, aby uzyskać odpowiednią temperaturę musi ona posiadać odpowiednią moc, dlatego w przypadku prac w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej, konieczne może być użycie agregatu prądotwórczego.

Narzędzia do gwintowania

Gwintownica ma dwa zastosowania - pozwala na stworzenie gwintu na lub w rurze, ale umożliwia także usunięcie oznak korozji z istniejącego już gwintu. Co istotne - gwintownice wykonują otwory o określonych średnicach i normach, przez co z łatwością można dopasować je do określonych łączników czy kształtek hydraulicznych.

Ręczne narzędzia instalatorskie

Niekiedy prace instalatorskie wykonywane są w miejscach gdzie dostęp do energii elektrycznej jest znacznie utrudniony. Wtedy jednym z rozwiązań mogą być ręczne narzędzia. Szereg takich narzędzi znajduje zastosowanie w codziennej pracy wielu instalatorów, a nie kiedy wybierane są one, ze względu na mniejszy gabaryt, jak również brak konieczności zapewnienia zasilania.

Gratowniki

Gratowanie to niezwykle ważna czynność przy pozbawianiu zadziorów z ciętych lub przewiercanych materiałów. Ręczne gratowniki najczęściej używane są przy obróbce rur do instalacji wodnych. By materiał został dobrze zgratowany, narzędzia instalatorskie do tej czynności powinny mieć ostrze ze stali HSS lub HSSE. Wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonane jest ostrze gratownika, jest uzależnione od tego, czy materiał gratowany jest twardy czy miękki, gdyż ostrze dobiera się pod tym względem w kontrze.

Te narzędzia dla instalatorów występują w różnych wariantach, jednak najpopularniejszymi są nożyki, które najczęściej służą do gratowania rantów rur, jak również gratowniki wewnętrzno-zewnętrzne, które pozwalają na usunięcie zadziorów po zastosowaniu wierteł czy otwornicy.

Gwintownice

Narzędzia dla instalatorów posiadają często swoje odpowiedniki w wersji zelektryfikowanej i manualnej. Wykorzystywane podczas prac z rurami gwintownice ręczne pozwalają na szybkie stworzenie odpowiedniego rodzaju gwintu, dopasowanego do konkretnego standardu. Dużą zaletą ręcznych gwintownic jest fakt, że by się nią posługiwać nie trzeba używać znacznej ilości siły, a gwint wykonany przy pomocy profesjonalnego narzędzia, będzie poprowadzony w prawidłowy sposób - o ile sami nie skrzywimy go podczas jego wykonywania.

Praski hydrauliczne

Jeśli wykonujemy instalacje w technologii zaciskowej, a nie chcemy korzystać z elektrycznych rozwiązań, to niezbędnym narzędziem będą praski hydrauliczne. W celu zwiększenia ciśnienia i wytworzenia naporu, hydraulika może generować nacisk poprzez ciśnienie generowanego przez pompkę. Ułatwia to znacznie pracę, ponieważ znajdujący się w prasce olej po otrzymaniu odpowiedniego ciśnienia, z łatwością umożliwi wygenerowanie odpowiedniego nacisku, który co ważne będzie równomiernie rozłożony.

Są to typowe narzędzia dla instalatora CO czy instalacji wodnych, ponieważ wykonanie prawidłowego - i co najważniejsze szczelnego - zacisku zapewnia stabilność pracy instalacji. Metoda zaciskowa jest coraz popularniejsza, dlatego warto mieć odpowiednie narzędzia, które pozwolą na efektywną pracę zarówno w budynkach remontowanych, jak i tych dopiero powstających.

Praski ręczne

Alternatywą dla prasek hydraulicznych są praski ręczne, które do zagniatania, prostowania, czy tulejowania wykorzystują siłę mięśni. Są to z reguły najbardziej niezawodne urządzenia, ponieważ ich prosta konstrukcja opiera się na działaniu dźwigni, która wywiera odpowiedni nacisk. Dostępne w różnych wariantach narzędzia instalatorskie w postaci ręcznych prasek pozwalają na wygodną pracę, bez konieczności zajmowania znacznej ilości miejsca w skrzynce narzędziowej. Należy jednak pamiętać, że praski ręczne przewidziane są do prac o mniejszej intensywności nacisku, gdyż to rozwiązanie nie pozwala na wygenerowanie tak dużej siły nacisku, jak w przypadku prasek hydraulicznych.

Narzędzia do gięcia rur

W przypadku pracy np. z rurami miedzianymi niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią technikę gięcia. Z racji, iż miedź jest metalem plastycznym, z łatwością można formować np. rury miedziane pod konkretny kształt. W tym celu warto wykorzystywać narzędzia do gięcia rur, które pozwalają zniwelować naprężenie, zapewniając tym samym możliwość kontroli nad nadawanym kształtem. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą sprężyny do gięcia rur.

Do wyginania rur stalowych czy aluminiowych, warto wykorzystywać profesjonalne giętarki, które odpowiednio rozkładając siłę nacisku, pozwalają na nadanie odpowiedniego kąta. Przy doborze zarówno giętarki jak i sprężyny należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu ich do średnicy. Luz może powodować nierównomierność nacisku, co może przełożyć się na pęknięcia lub osłabienie struktury.

Narzędzia do cięcia rur

Takie narzędzia instalatora są jednym z podstawowych, które powinny znajdować się na jego wyposażeniu. Ręczne narzędzia do cięcia rur pozwalają wykonywać pomniejsze prace, jak i te które wymagają większego nakładu.

Obcinaki, brzeszczoty, czy noże do cięcia pozwalają na wykonanie precyzyjnych cięć, a ich nieduży rozmiar pozwala na zabranie nawet kilku narzędzi i zamieszczenie ich w jednej skrzynce. Warto wybierać produkty spośród renomowanych firm, które zapewnią nie tylko wygodę obsługi i sprawność pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo instalatorowi. Wysoka jakość użytych materiałów wydłuża także żywotność narzędzi instalatorskich, co jest ważne w przypadku częstej ich eksploatacji.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel