Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż i dobór kabiny prysznicowej - o czym należy pamiętać?

2022-04-13
Montaż i dobór kabiny prysznicowej - o czym należy pamiętać?

Prawidłowy montaż to spokój na lata - wie o tym każdy monter. Z racji prostoty instalacji zarówno wanny, jak i prysznica, należy tylko przestrzegać zasad dotyczących montażu i zadbać o skrupulatność wykonania pracy.

Montaż kabiny prysznicowej

Przy montażu kabiny prysznicowej z wysokim brodzikiem jest stosunkowo najmniej pracy, ponieważ polega to na złożeniu jego elementów w całość i podłączenie do odpływu, a także zaizolowanie powierzchni stycznych z glazurą. Brodzik posadzkowy wymaga od osoby go montującej, tylko właściwego poprowadzenia odpływu, co oznacza wykonanie odpowiedniej wielkości bruzdy w posadzce - chyba że brodzik będzie umieszczony na specjalnie przygotowanym do tego cokole - a następnie zaizolowanie miejsc stycznych brodzika i glazury. Wykorzystana w zamian za silikon sanitarny, może być także taśma uszczelniająca do brodzika. Następnie zostaje zamontowanie syfonu i gotowe. W przypadku kabin prysznicowych walk-in, największego nakładu pracy wymaga przygotowanie spadku (min. 2%) posadzki, który będzie pozwalał skutecznie odprowadzać wodę do syfonu, ale nie będzie także zbyt odczuwalny i widoczny.

Jak dobrać kabinę prysznicową do łazienki?

W pierwszej kolejności należy określić, ile miejsca maksymalnie może zająć kabina prysznicowa. (Polecamy nasz artykuł o wadach i zaletach kabiny prysznicowej). Trzeba przy tym uwzględnić takie elementy jak zlew, meble łazienkowe, kosz na brudne ubrania, czy grzejniki łazienkowe.

Nawet w niewielkich łazienkach, jest to przeważnie kabina prysznicowa 90x90 półokrągła. Kabina prysznicowa narożna zapewnia optymalną ilość miejsca którą zajmuje, jak również daje dużo miejsca użytkownikowi, na swobodne poruszanie się w jej wnętrzu. Kształt kabiny prysznicowej powinien być dopasowany do kształtu łazienki. Jeśli zależy nam na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu przestrzeni, warto wybrać brodzik przylegający do dwóch ścian, na których z powodzeniem można zamontować baterię do kabiny prysznicowej, uchwyt do słuchawki prysznicowej, oraz półki na kosmetyki czy środki higieny osobistej.

Do dużych łazienek z powodzeniem można wybrać większe brodziki prostokątne lub kabiny prysznicowe walk-in. Drugi wariant pozwala na zagospodarowanie całej przestrzeni ściany i stworzenie nadzwyczaj komfortowej przestrzeni do mycia.

Następnie warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest brodzik. Popularnym rozwiązaniem są brodziki akrylowe oraz brodziki z konglomeratu. Posiadają wysoką odporność na uszkodzenia oraz przebarwienia, dzięki czemu zachowują reprezentatywny wygląd przez bardzo długi czas. Dodatkowo posiadają specjalne zabezpieczenia, które chronią je przed nadmiernym powstawaniem brudu i zacieków wodnych.

W przypadku kabiny prysznicowej z brodzikiem trzeba określić, czy bardziej odpowiedni będzie brodzik z wysokim czy niskim rantem. Ma to także wpływ na jego głębokość i możliwości z tym związane. Głębokie brodziki prysznicowe rekomendujemy dla osób posiadających dzieci (z brodzika można zrobić wanienkę), natomiast niskie brodziki prysznicowe polecamy dla osób starszych i posiadających problemy z poruszaniem się, gdyż nie będą mieć problemu z przekraczaniem progu o znacznej wysokości.

Warto zwrócić uwagę także na układ pomieszczenia. Jeśli znajduje się w nim wnęka - warto zagospodarować ją właśnie na prysznic, w celu maksymalizacji wykorzystania potencjału łazienki. Niekiedy wybierając np. brodzik prostokątny można idealnie dopasować go do głębokości i szerokości wnęki, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca i stworzenie estetycznego układu w łazience.

Prysznic do łazienki do 4 m2

Taka wielkość łazienki nie pozwala na zbytnie trwonienie przestrzeni. W takim miejscu najlepsza będzie mała kabina prysznicowa 60x60 lub nieco większa kabina prysznicowa 80x80. Warto zadbać w tym przypadku o kształt brodzika. Najlepiej sprawdzi się tutaj kwadratowy brodzik lub w kształcie ćwierćwałka. Pozwoli to na wykorzystanie dostępnej przestrzeni, zwłaszcza gdyby pomieszczenie miało układ 4x1 lub 2x2 m.

Prysznic do łazienki od 4m2 do 8 m2

Tutaj mam do dyspozycji już większy metraż. Dobrym wyborem będzie popularna kabina prysznicowa 90x90. Oczywiście można rozważać także większe modele, jak kabiny prysznicowe 100x80 czy nawet 120x100. Jeśli metraż mieści się górnej granicy widełek, z powodzeniem można rozważyć montaż kabiny prysznicowej 150x150. Dzięki większej przestrzeni, nie ogranicza nas praktycznie jej kształt. Dla własnej wygody warto rozważyć kabinę półokrągłą, kwadratową lub nawet asymetryczną. W przypadku dysponowania 8-ma metrami kwadratowymi, można rozważyć także prysznic walk-in.

Prysznic do łazienki od 8 m2

W przypadku takiego metrażu, mamy już naprawdę duże możliwości. Jeśli prócz prysznica ma być w łazience także wanna, warto dopasować wielkość kabiny do pozostałej przestrzeni. W łazienkach powyżej 10 m2 bez problemu umieścimy kabiny prysznicowe 90x90, 100x80 czy 120x100, a do tego np. wannę 140x100. Jednak przy większych łazienkach warto zadbać o wyeksponowanie przestrzeni, dlatego dobrze jest zastanowić się nad wyborem brodzika z niskim rantem lub kabiny walk-in, która w nowocześnie zaaranżowanych łazienkach wygląda reprezentatywnie, elegancko i schludnie.

Co jeszcze powinno znaleźć się w łazience z prysznicem?

Jako dodatek do prysznica, przydatna jest mata antypoślizgowa do brodzika. Warto wyposażyć w nią użytkownika kabiny prysznicowej już na początku. Częściowo osłoni dno brodzika przed gromadzeniem się brudu, a dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo jej użytkowników, zwłaszcza gdy są to m.in. dzieci i osoby starsze.

Ważnym wyposażeniem każdej łazienki są grzejniki, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej temperatury, jak również zadbanie o minimalizację poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Najlepiej do tego celu nadają się grzejniki drabinkowe oraz grzejniki elektryczne. Pierwsze pozwolą na przewieszenie na nich mokrych ręczników oraz elementów garderoby, zaś drugie dzięki wykorzystaniu grzałki elektrycznej, szybko uzyskują zadaną temperaturę, a dodatkowo wypuszczają osuszone powietrze, które skutecznie niweluje poziom wilgoci.

Dla codziennej higieny istotna jest także odpowiednia umywalka łazienkowa. W zależności od przeznaczenia, może ona posiadać niewielką głębokość lub większą. Wybór umywalki o głębokości 7-10 cm będzie odpowiedni do codziennego użytkowania. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby wybierać baterie umywalkowe o odpowiedniej wysokości. Niska bateria w połączeniu z płytką umywalką, będzie problematyczna np. przy myciu rąk lub zębów, gdyż pod wylewką ciężko będzie umieścić dłonie czy kubek.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel