Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie zawory do grzejników domowych wybrać?

2022-03-11
Jakie zawory do grzejników domowych wybrać?

Dobór właściwego zaworu do grzejnika, umożliwia nam kontrolowanie przepływu wody w kaloryferze. Dostępne na rynku różne warianty, pozwalają nam na prostą regulację temperatury, jak również w pełni zautomatyzowany proces. Jak dobrać odpowiednie zawory do grzejników? Podpowiadamy.

Jaki zawór do grzejnika wybrać?

Zawory grzejnikowe wytwarzane są z różnych stopów metali, dlatego są bardziej lub mniej podatne na wysokie temperatury. Biorąc pod uwagę także pojemność kaloryferów, stosuje się zawory o niskim i wysokim stopniu przepływu. Nowoczesne grzejniki aluminiowe posiadają o wiele mniejszą pojemność, niż grzejniki żeliwne. Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę również, jakie możliwości posiadają konkretne głowice, ponieważ mogą one działać na zasadzie ręcznej lub zautomatyzowanej kontroli przepływu.
Wariant regulacyjny występuje w formie pojedynczej lub podwójnej regulacji. Są to na ogół zawory typu otwórz-zamknij, więc regulacja temperatury odbywa się w pełni manualnie, poprzez ręczne zwiększanie lub zmniejszanie przepływu.

Z kolei zawory termostatyczne, które można spotkać obecnie najczęściej w kaloryferach, umożliwiają częściowo zautomatyzowane zadawanie temperatury jaką ma osiągnąć grzejnik. Dzieje się tak dzięki specjalnej wkładce, która pod wpływem temperatury rozszerza się i kurczy, powodując samoczynne otwieranie i domykanie przepływu. Takie głowice termostatyczne spotkamy również w wersji elektronicznej, gdzie na termostacie ustawiana jest konkretna wartość temperaturowa. Po jej osiągnięciu, zawór automatycznie odetnie dopływ ciepłej wody i otworzy go ponownie, dopiero gdy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanych wartości. Mogę się one łączyć także z regulatorami temperatury. Ich zastosowanie wpływa pozytywnie na utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, jak również pozwala zaoszczędzić pieniądze, poprzez rozsądniejsze zasilanie grzejników. Dlaczego warto zainwestować w taki system kontroli temperatury, opisaliśmy w artykule Dlaczego warto zamontować regulatory temperatury.

Zawory do grzejników żeliwnych

Ten rodzaj grzejników stosowany był głównie w budynkach powstających w ubiegłym stuleciu. Słaby poziom wyizolowania postawił konieczność wykorzystania kaloryferów, które po nagrzaniu długo będą oddawać ciepło do otoczenia. Stąd stosowane w nich był zawory regulacyjne. Długi czas napływu wody spowodowany kryzowaniem grzejników, sprawiał że napełnienie kaloryfera i ogrzanie żeliwa zajmowało więcej czasu, za to po wyłączeniu - przez długi czas kaloryfer ogrzewał pomieszczenie. Z czasem większość ludzi wymieniła je na zawory termostatyczne, ze względu na wygodę i utrzymywanie stałej, optymalnej temperatury.

Do takich grzejników często stosuje się zawory wykonane z mosiądzu. Materiał ten posiada wysoką odporność na pracę z wodą o wysokiej temperaturze, a także jest bardzo odporny na korozję. Dodatkowo dobierając zawór do grzejnika żeliwnego, musimy wziąć pod uwagę jego przepustowość, która musi być wysoka. Żeliwne kaloryfery posiadają dużą pojemność, a absorbowanie ciepła zajmuje nieco czasu, dlatego zawór musi być wytrzymały i dawać nam możliwość jak najszybszego zalania grzejnika.

Grzejniki żeliwne posiadają tylko podłączenie boczne (do pionu grzewczego), dzięki czemu nie ma potrzeby dopasowywania zaworu, poza wielkością gwintu.

Zawory do grzejników aluminiowych

Są to obecnie najpopularniejsze grzejniki na polskim rynku. Spotkać je można zarówno w domach, mieszkaniach jak i obiektach użyteczności publicznej. Montowane w nich są głowice termostatyczne, które zapewniają komfortową i łatwą regulację temperatury. Z racji, iż kaloryfery aluminiowe nie posiadają dużej pojemności stalowych płyt - w zupełności wystarczą zawory o niskim poziomie przepływu, gdyż te i tak szybko uzyskują odpowiednią temperaturę. Tutaj szczególnej uwadze polecamy głowice Danfoss, które znane są z wytrzymałości i precyzyjnej regulacji przepływu.

W przypadku aluminiowych grzejników, możemy wybrać zawory do boczno- i dolnozasilanych grzejników. W przypadku bocznego zasilania konstrukcja jest analogiczna jak w przypadku żeliwnych kaloryferów. Z tą różnicą, że podłączenie może znajdować się z boku (wtedy stosujemy zawory proste) lub z tyłu, gdzie musimy do króćców dopasować zawór kątowy. W przypadku zaworów kątowych warto jest wziąć pod uwagę miejsce montażu grzejnika, który najczęściej znajduje się bezpośrednio na ścianie lub we wnęce podokiennej.

Biorąc pod uwagę, jak wiele modeli grzejników aluminiowych jest na rynku, modyfikując obecne lub wymieniając zawory na nowe, należy sprawdzić wielkość gwintu wewnętrznego - który najczęściej jest w rozmiarze 1/2 lub 3/4 cala. Jeśli będą niezgodności, instalacja głowicy się nie powiedzie.

Grzejniki aluminiowe z racji niewielkiej pojemności i szybkiej emisji ciepła do otoczenia, sprawdzają się przy instalacjach niskotemperaturowych. Jeśli zastanawiamy się jakie grzejniki do ogrzewania gazowego lub pompowego wybrać - to będzie odpowiedni zakup. Trzeba jednak dostosować je do mocy źródła ciepła, gdyż zbyt mała ilość odpowiednio ogrzanej wody może sprawić, że ten nie będzie działał odpowiednio, wydając np. dziwne odgłosy lub mająca problem z utrzymaniem temperatury.

Zawory do grzejników łazienkowych

Zawory do grzejników łazienkowych, niewiele różnią się od tych, które montujemy w pokojach. Z racji, że grzejniki łazienkowe, to najczęściej kaloryfery drabinkowe lub grzejniki dekoracyjne, mogą one wymagać zastosowania standardowych zaworów termostatycznych lub ozdobnych. Należy pamiętać także o tym, że w łazience panuje wysoka wilgotność, dlatego warto zainwestować w zawory wykonane ze stopów nie korodujących lub z zabezpieczeniem przed wystąpienie tego zjawiska.

Ogrzewanie łazienki przeważnie odbywa się w sposób nieprzerwany (w okresie grzewczym), dlatego należy dobrać odpowiednią głowicę termostatyczną, by prawidłowo pracowała nawet w warunkach wysokiego zawilgocenia powietrza.

Trzeba wziąć także pod uwagę, ile miejsca posiadamy w naszej łazience. Stosując zawór prosty lub kątowy, nasza głowica będzie wystawać poza obrys kaloryfera, co może nie tylko nieestetycznie wyglądać, ale również w przypadku wąskich łazienek, może powodować że będziemy o niego haczyć. Idealnym rozwiązaniem jest tzw. zawór osiowy, który pozwoli ustawić głowicę równolegle lub prostopadle do kaloryfera. Poprawia to również spójność całej instalacji, która zyskuje na estetyce, co będzie istotne w przypadku designerskich łazienek.

Zawór z termostatem czy bez?

Zwyczajne zawory regulacyjne obecnie nie należą do zbyt praktycznych mechanizmów, w przypadku grzejników zasilanych ciepła wodą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą zawory termostatyczne manualne lub elektroniczne. W ten sposób możliwe jest zoptymalizowanie kosztów ogrzewania, gdyż po uzyskaniu odpowiedniej temperatury przez kaloryfer (jak również i w pomieszczeniu), zawór samoczynnie odetnie dopływ ciepłej wody. Tym samym grzejnik będzie dysponował odpowiednią temperaturą, tylko w momencie gdy będzie taka potrzeba.

Obecnie zawory termostatyczne nie są zbyt drogie, a patrząc na ich żywotność - można powiedzieć, że jest to zakup na lata. Wybierając produkty wiodących marek jak Danfoss, Herz czy Oventrop - mamy pewność, że nie tylko możemy oczekiwać wielu lat bezproblemowej pracy, ale przede wszystkim prawidłowego regulowania przepływu i utrzymania komfortu cieplnego na odpowiednim poziomie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel