Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki piec gazowy do domu jednorodzinnego?

2021-11-26
Jaki piec gazowy do domu jednorodzinnego?
piec gazowy wybor

Ogrzewanie domu gazem to popularna metoda, którą można spotkać w wielu domach. Wykorzystuje się w tym celu piec gazowy, który pozwala na ogrzanie wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Niektóre mają możliwość zadbania również o ciepłą wodę użytkową. Oto co warto wiedzieć, wybierając piec gazowy do ogrzewania domu.

Na czym polega ogrzewanie gazowe domu?

Jest to nic innego, jak ogrzewanie wody znajdującej się w instalacji centralnego ogrzewania, do optymalnej temperatury, przy pomocy pieca gazowego. Dzieje się tak dzięki wymiennikowi ciepła znajdującemu się w urządzeniu.

Ogrzewanie gazowe jest możliwe tylko w momencie, gdy posiadamy podpięcie do sieci gazowej lub na swojej posesji zamontowaliśmy specjalny zbiornik na gaz.

Z racji konstrukcji pieca i instalacji, ogrzewanie domu przy pomocy gazu jest bardzo wygodne. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę na kotle oraz zaprogramować godziny w których będzie pracował i… voilà. Nasz piec gazowy zadba o utrzymanie temperatury, a my możemy cieszyć się ciepłą wodą w naszych kaloryferach i niekiedy kranach.

Ogrzewanie gazem jest efektywne, co sprawia że nadal jest to jedna z popularniejszych metod. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że w porównaniu do innych kotłów, piece gazowe są stosunkowo tanie - nawet te najnowocześniejsze.

Piec gazowy - budowa

Tworząc nową instalację gazową lub modernizując ją, zgodnie z obecnymi przepisami, możemy zakupić tylko kondensacyjny piec na gaz. Jednak nie jest to zła wiadomość, ponieważ kotły gazowe kondensacyjne potrafią osiągać sprawność przekraczającą nawet 100%, co oznacza że są niezwykle efektywne.Piec gazowy kondensacyjny składa się z takich elementów jak m.in.:

 • palnik,
 • wymiennik ciepła,
 • pompa obiegowa,
 • naczynie wzbiorcze,
 • wentylator,
 • odpływ kondensatu z kotła,
 • zawory,
 • odprowadzenie spalin.

Sposób działania tego urządzenia również nie jest skomplikowany. Zimna woda pobierana jest z sieci wodociągowej lub studni głębinowej. Następnie trafia do kotła w którym rozpalony palnik podgrzewa wymiennik ciepła - w tym wypadku kondensacyjny. Przez wymiennik przepływa zimna woda, która odbierając energię cieplną, podgrzewa się i dalej przekazywana jest do instalacji c.o. lub c.o. + c.w.u. Powstały z ochłodzenia kondensat, jest bezpiecznie usuwany do kanalizacji lub szamba.

W przypadku kotłów kondensacyjnych wykorzystuje się energię cieplną dodatkowo ze spalin. Dzięki schłodzeniu ich do temperatury ok. 40oC, możliwe jest skroplenie ich i odzyskanie ciepła, które w przypadku niekondensacyjnego pieca na gaz - zostałoby bezpowrotnie utracone.

Choć piec kondensacyjny dwufunkcyjny nie posiada skomplikowanej konstrukcji, to wszelkie naprawy powinien wykonywać tylko i wyłącznie wyspecjalizowany serwisant.

 

Piec gazowy - rodzaje

Obecnie na rynku mamy dostępne kilka wariantów pieców gazowych. Ich najprostszy podział wynika ze sposobu ogrzewania (kondensacyjny i niekondensacyjny), ze względu na możliwości (jednofunkcyjny i dwufunkcyjny) oraz ze względu na sposób pobierania powietrza (atmosferyczny i zamknięty).

Piec kondensacyjny i niekondensacyjny

Kocioł niekondensacyjny to tzw. tradycyjny. Sposób jego działania nie różni się zbytnio względem pieca kondensacyjnego gazowego. W ich przypadku w procesie podgrzewania wody, spaliny które zawierają wodę i ciepło, będą wydobywać się w całości przez komin. Kotły te posiadają nieco niższą sprawność i możliwe obecnie są w zakupie tylko, gdy podobny kocioł uległ uszkodzeniu i trzeba wymienić go na nowy.

Kotły gazowe kondensacyjne natomiast wykorzystują wspomniane wcześniej zjawisko kondensacji.. Efektywność tego rozwiązania prezentuje choćby kocioł DCG COMFORT 25, którego sprawność wynosi aż 107,4%.

Piec jednofunkcyjny i dwufunkcyjny - różnica

W przypadku wariantu jednofunkcyjnego, kocioł ma tylko jedno zadanie - podgrzać wodę dla instalacji centralnego ogrzewania. Jednakże istnieje możliwość podłączenia kotła jednofunkcyjnego do specjalnego zasobnika na ciepłą wodę użytkową. Zbiorniki posiadają różną pojemność, dlatego od wydajności pieca zależy, jak szybko zdoła ogrzać wodę i wypełnić zasobnik.

Dwufunkcyjne piece na gaz wyposażone są w możliwość podgrzewania wody do celów c.o. jak i c.w.u. Z racji swojej konstrukcji nie wymagają zasobnika na ciepłą wodę użytkową, ponieważ podgrzewają ją na bieżąco, natomiast generalna zasada działania pieca gazowego dwufunkcyjnego nie różni się niczym od jednofunkcyjnego . Niewielki rozmiar sprawia, że montaż tego urządzenia w łazience lub kuchni, nie ograniczy znacznie powierzchni do zagospodarowania.

Piec z otwartą i zamkniętą komorą spalania

Aby piec gazowy mógł sprawnie działać, niezbędne jest powietrze. Te może zostać dostarczone w dwojaki sposób. W kotłach starego typu, powietrze dostawało się do pieca, dzięki otwartej konstrukcji (piece atmosferyczne). Oznacza to, że powietrze było zasysane z pomieszczenia w którym się znajdowało. Obecnie stosowane kotły zamknięte pobierają niezbędne powietrze z zewnątrz budynku. To sprawia, że ich działanie jest o wiele bezpieczniejsze dla użytkowników. W domach nie aż tak często, ale np. w mieszkaniach spotyka się najczęściej kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania, gdzie niegdyś królowały kotły atmosferyczne dwufunkcyjne.

komora spalania

Jaki piec gazowy do domu jednorodzinnego?

Z własnego doświadczenia wiemy, że w przypadku większych domów idealnie sprawdzają się kondensacyjne, jednofunkcyjne piece na gaz. Wynika to z faktu, że jeżeli w domu jest wiele punktów odbioru ciepłej wody (zwłaszcza użytkowej), o wiele lepiej sprawdza się kocioł jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem na c.w.u. W ten sposób nawet przy rozbudowanej instalacji, domownicy mogą korzystać z ciepłej wody, bez utraty ciśnienia i spadku temperatury.

Piec kondensacyjny dwufunkcyjny natomiast sprawdzi się w niewielkich domach lub mieszkaniach, gdzie przeważnie występuje jedna łazienka, a punkty poboru wody do c.o i c.w.u. nie są od siebie znacznie oddalone. Wynika to z faktu, że dwufunkcyjne kotły ogrzewają wodę na bieżąco, a zbyt duże obciążenie pieca, może doprowadzić do sytuacji w której nie będzie w stanie ogrzać odpowiedniej ilości wody, co będzie skutkować spadkiem jej temperatury.

Jaki piec gazowy do domu 100 m2?

Dobierając odpowiedni piec gazowy, trzeba mieć na uwadze, że do wyliczenia odpowiedniej mocy musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Dla przykładu przyjmiemy, że:

 • jest to dom mieszkalny,
 • wysokość pomieszczeń to standardowe 2,60 m,
 • budynek ocieplony jest styropianem o grubości 10 cm,
 • kocioł nie będzie ogrzewał wody użytkowej.

Na podstawie tych założeń, dla domu o powierzchni 100 m2, moc kotła gazowego powinna wynosić ok. 8 kW. Z kolei gdybyśmy potrzebowali ograć wodę użytkową poniżej 200 l dobowego zużycia, to wtedy warto byłoby brać pod uwagę kotły o mocy ok. 10 kW.

Jaki piec gazowy do domu 120 m2?

W przypadku powierzchni większej o 20 m2 niż poprzednio, nie zauważymy znaczącego wzrostu zapotrzebowania na moc pieca na gaz. W przypadku konieczności podgrzania wody dla celów samego centralnego ogrzewania, będzie to ok. 9 kW. Natomiast w przypadku zadbania także o ciepłą wodę użytkową (do 200l/doba), moc powinna oscylować na poziomie ok. 11 kW.

Jaki piec gazowy do domu 150 m2?

Tutaj będziemy potrzebować już ok. 11 kW w przypadku samego ogrzewania centralnego. Przy tym metrażu, widać już znaczną różnicę między budynkiem ocieplonym, a bez odpowiedniej termoizolacji, gdyż do ogrzania takiego domu, byłby wtedy potrzebny piec na gaz o mocy aż 19 kW. Analogicznie do poprzednich przykładów, w przypadku ogrzewania wody użytkowej - moc kotła powinna wynosić ok. 13 kW.

Jaki piec gazowy do domu 200 m2?

Jeżeli posiadamy takiej wielkości dom, to czy moc kotła drastycznie się zwiększy? W przypadku odpowiednio zaizolowanego domu - nieznacznie. Do ogrzania tej wielkości budynku wystarczy nam ok. 15 kW, ale w przypadku nie zaizolowanego… ta wartość wzrasta aż do 25 kW. Dla naszego przykładu, jeżeli będziemy chcieli przy pomocy kotła zadbać także o c.w.u., wtedy moc powinna wynosić ok. 17 kW. Warto zaznaczyć, że w sezonie letnim przy tak dużej kubaturze budynku, warto poszukać nieco oszczędności. Pomóc w tym mogą gazowe podgrzewacze wody.

Jaki piec gazowy do domu 250 m2?

Wybierając piec gazowy do domu jednorodzinnego o takiej powierzchni, musimy liczyć się z tym, że jego zapotrzebowanie na moc będzie będzie oscylować w granicach ok. 20 kW - zgodnie z naszymi założeniami. Tutaj dobitnie widać dysproporcje w przypadku domu nieocieplonego, bo w tym wypadku potrzeba by pieca na gaz o mocy aż 31 kW. Z kolei by zadbać o c.o. i c.w.u. w takim doby, warto wybrać kocioł o mocy ok. 21 kW.

Jak widać, odpowiednia izolacja może pozwolić na wygenerowanie znacznych oszczędności w ogrzewaniu budynku. Co prawda, podane przez nas szacunki są czysto orientacyjne, ale widać po nich, że już na etapie budowy domu, warto zadbać o takie szczegóły jak właściwa izolacja i odpowiednio dobrany piec gazowy.

 

 

Ile kW pieca na m²?

Zgodnie z wyliczeniami podanymi powyżej, przy dobrej izolacji budynku (styropian 10 cm), z 1 kW możemy średnio ogrzać ok. 13,3 m2 budynku. Dla nieocieplonego domu ta wartość będzie wynosić ok. 8 m2. Jak widać moc pieca gazowego nie musi być ogromna, by umożliwiała efektywne ogrzewanie. Równie ważne są jak najmniejsze straty ciepła, ponieważ to przez nie, nasze rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe, niż być powinny. Tym samym możemy stwierdzić, że najoszczędniejsze piece gazowe to te, które pracują w odpowiednim środowisku.

Ogrzewanie gazowe w domu - zalety

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest wygoda użytkowania pieca na gaz. Obecnie posiadają one sterowniki elektroniczne, które umożliwiają łatwe ustawienie parametrów kotła. Tym samym stają się prawie bezobsługowe.

Dostarczenie paliwa do kotła również jest niezwykle wygodne, ponieważ na bieżąco nie musimy robić nic. Wystarczy, że piec gazowy podpięty jest do sieci lub zbiornika na naszej posesji, a my możemy cieszyć się ciepłą wodą w kaloryferach i kranach.

Dużym atutem jest także cena, jaką mają piece gazowe do centralnego ogrzewania. Przeglądając ofertę na kotły, modele gazowe reprezentują bardzo dobry stosunek możliwości względem ceny. Nie sposób nie wspomnieć również o ich wysokiej sprawności. Trzeba zaznaczyć, że piec kondensacyjny gazowy jest niezwykle efektywny, o czym może świadczyć fakt, że może przekroczyć 100% swojej wydajności.

Nowoczesne piece gazowe są również stosunkowo ciche. Wynika to z faktu, że piec gazowy z zamkniętą komorą spalania nie zasysa powietrza z pomieszczenia, przez co nie jesteśmy zmuszeni słuchać, jak spala się gaz. Ogrzewanie gazowe świetnie sprawdzi się w połączeniu z tradycyjnym c.o., w którym woda trafia do kaloryferów, jak również przy ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie gazowe w domu - wady

Tych wbrew pozorom nie ma tak wiele, co świadczy dobrze o tym rodzaju ogrzewania domowego. Pierwszą i istotną wadą są koszty eksploatacyjne pieców na gaz, w przypadku budynków pozbawionych izolacji termicznej. Jak widzieliśmy na kilku przykładach, moc - a co za tym idzie zużycie - musi być odpowiednio duża, by móc ogrzać budynek. Wtedy koszty te są bardzo wysokie i taka instalacja niezbyt się opłaca. Kolejną i ostatnią wadą jest dostęp do sieci gazowej. Niestety, trzeba będzie zadbać o trochę formalności, by móc korzystać z tego rozwiązania. Jeżeli natomiast postanowimy postawić własny zbiornik na gaz, musimy liczyć się z niemałymi kosztami związanymi z zakupem lub wypożyczeniem i podpięciem go do naszego kotła.

Ile wynosi koszt instalacji ogrzewania gazowego?

Cena uzależniona jest mocno od tego, jak bardzo rozbudowane będzie ogrzewanie w naszym domu. Nie ma się co oszukiwać, że będzie tanio, ale pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata i im więcej jesteśmy w stanie zapłacić za jakość i wydajność, tym lepiej dla nas w dłuższej perspektywie czasuKoszt najtańszych instalacji ogrzewania gazowego zaczyna się od kilku tysięcy złotych, a wraz ze wzrostem jakości, mocy i rozmiaru instalacji, cena ta będzie rosnąć. Przeważnie koszt całościowy instalacji oscyluje w okolicach kilkunastu tysięcy złotych. 

Należysz do grona Instalatorów Hydraulicznych?

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixel