Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego? Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

2022-02-21
Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego? Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

Coraz wyższe temperatury, które odczuwamy latem sprawiły, że w domach prócz wentylatorów, zaczęły pojawiać się także klimatyzatory - zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Klimatyzacja do domu pozwala na osiągniecie komfortu cieplnego w upalne dni, jak również pozwala podnieść temperaturę i osuszyć powietrze poza sezonem grzewczym.

Jak działa klimatyzacja?

Urządzenie posiada dwa wymienniki ciepła - parownik wewnątrz, skraplacza na zewnątrz - między którymi krąży freon. Dodatkowo klimatyzator wyposażony jest w sprężarkę oraz wentylatory, a także zawór rozprężny, które umożliwiają generowanie przepływu powietrza, w określonym kierunku. Klimatyzator do domu z parownika pobiera ciepło, które następnie przekazuje do skraplacza. Czynnik w postaci freonu lub innego gazu, dzięki sprężarce i zaworowi zwrotnemu występuje w instalacji w dwóch stanach skupienia - ciekłym i gazowym. Pozwala to na skuteczne zarządzanie zadawana temperaturą, ale co równie istotne, osuszanie powietrza.

W okresie letnim wilgoć bywa na bardzo wysokim poziomie, w momencie gdy optymalne wartości dla ludzkiego organizmu znajdują się w granicach 40-60%. Klima do domu umożliwia osiągnięcie tego poziomu bez najmniejszego problemu. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzator ma wbudowany czujnik temperatury, dlatego wykorzystując klimatyzacje powinno się posiadać lekko rozszczelnione okna, by zachować dopływ świeżego powietrza, ale nie niwelować efektu pracy klimatyzatora, oraz nie zmuszać go do ciągłej pracy na podwyższonych obrotach.

Jaką klimatyzację wybrać do domu? Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzacja w domu może przybrać dwa oblicza - stacjonarne lub przenośne. Najbardziej efektywne i wygodne w eksploatacji są klimatyzatory stacjonarne. Montowana podsufitowo lub ściennie klimatyzacja domowa, nie zajmuje przestrzeni użytkowej, jak również nie emituje dźwięku, który mógłby przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Nieco gorzej wypada na tym tle klimatyzacja przenośna. Urządzenia te czasami mylone są z klimatorami, gdzie klimatyzacja przenośna do domu pobiera powietrze z zewnątrz, zaś klimator - z pomieszczenia.

Klimatyzatory stacjonarne

Instalacja klimatyzacji stacjonarnej to najbardziej efektywne rozwiązanie do schładzania (lub dogrzewania) pomieszczeń. Obecnie najbardziej popularna jest klimatyzacja multisplit, która jest nie tylko bardzo wydajna, ale również prawie bezgłośna, jak np. Viessmann VITOCLIMA 200-S. To szczególnie docenią osoby, dla których komfort cieplny jest równie ważny, co komfort foniczny. Co ważne - taki rodzaj klimatyzatora, umożliwia nam zainstalowanie kilku nadmuchów, w różnych pomieszczeniach. Nie da się ukryć, że jest to najdroższe rozwiązanie, ale nie ma się czemu dziwić - efektywna i cicha praca, wygodna i zdalna obsługa, a także możliwość podłączenia kilku parowników do jednego skraplacza.

Tańsza klimatyzacja i wentylacja występuje w wersji monoblokowej. Jest to bezpośrednio połączony skraplacz z parownikiem. Oznacza to znaczne ograniczenie możliwości montażowych, gdyż całe urządzenie musi być zamontowane na jednej ścianie. Klimatyzator monoblok jest także o wiele głośniejszy od multisplitowego, a dostępne warianty mocowe są przeznaczone do większych pomieszczeń. Warto wziąć pod uwagę fakt, że takie klimatyzatory domowe wymagają znacznej ingerencji w ścianę budynku, dlatego ich montaż warto uwzględnić na etapie powstawania budynku lub liczyć się z koniecznością wykonywania prac, umożliwiających przystosowanie ściany do jego montażu.

Klimatyzatory stacjonarne z powodzeniem można eksploatować przez cały rok, ponieważ pozwalają także ogrzać powietrze w pomieszczeniu. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, pozwalają na ekonomiczne chłodzenie i grzanie (co skutecznie wspiera ogrzewanie podłogowe). Ważne by dobrać odpowiednią moc, względem całkowitej powierzchni jaką mają obsługiwać klimatyzatory. Przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy przypada 0,1 kW mocy. Oznacza to, że klimatyzacja 5kW powinna umożliwić schłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia o powierzchni ok. 50 m2.

Stacjonarny klimatyzator monoblok lub typu split?

Wybór uzależniony jest od naszych potrzeb oraz zasobności portfela. Jeśli zależy nam by był to najlepszy klimatyzator do domu - zdecydowanie polecamy rozwiązanie split. Możliwość dostosowania go zarówno do potrzeb nie dużych, jak i pokaźnych pomieszczeń, sprawia że jest on niezwykle uniwersalny. Dodatkowo klimatyzacja multisplit pozwala na zamontowanie kilku nadmuchów w różnych pomieszczeniach, co pozytywnie wpływa na możliwości tego rozwiązania, gdyż jedno pomieszczenie możemy ochładzać, a inne ogrzewać.

Monoblok jest jednak tańszy i jeśli nie przeszkadza nam jego głośniejsza praca, a zależy nam na schłodzeniu jednego, większego pomieszczenia - możemy rozważyć także ten wariant.

Klimatyzatory przenośne

Zastanawiając się jaki klimatyzator do domu można zamontować, warto rozważyć wersję mobilną, czyli przenośny klimatyzator. Jest on bezinwazyjny, dzięki czemu unikniemy wiercenia w ścianach. Mobilne klimatyzatory do domu pozwalają na swobodne przemieszczanie ich po całym budynku. Oznacza to, że nie mamy stałych ustalonych miejsc nadmuchu, a możemy swobodnie przenosić klimatyzator do salonu, sypialni, czy innego miejsca. Wymogiem jest umiejscowienie klimatyzatora w pomieszczeniu z oknem, gdyż wymaga ono wykorzystania rury wypustowej.

Podobnie jak w przypadku stacjonarnych - tutaj również spotykamy dwa rodzaje klimatyzatorów. Możemy zatem zdecydować się na klimatyzator monoblok lub split. Zastanawiając się jaka moc klimatyzatora będzie odpowiednia, stosujemy tutaj ten sam wykładnik co w przypadku stacjonarnych, czyli 1 m2 = 0,1 kW.

Klimatyzator przenośny monoblokowy czy typu split?

Zasada jest tutaj tożsama. Klimatyzatory typu split posiadają oddzielnie skraplacz i parownik, dzięki czemu praca urządzenia jest o wiele cichsza. Jednakże w obu przypadkach musimy liczyć się z koniecznością wyprowadzenia rury - w jednym przypadku do skraplaczy, w wariancie monoblokowym - do skroplin. Jeśli więc posiadamy dostęp do okna, możemy ją wykorzystywać jako klimatyzator na dachu czy klimatyzator na poddasze. Bywa, że domy posiadające znaczne skosy, uniemożliwiają zamontowanie stacjonarnych nadmuchów. Wtedy z powodzeniem możemy wykorzystać wariant przenośny.

Trzeba wziąć pod uwagę, że oba urządzenia nie należą do najmniejszych, dlatego trzeba przeznaczyć dla nich odpowiednią ilość miejsca. Dodatkowo nie mogą one być zasłonięte firankami czy meblami, ponieważ zaburzy to odczyt temperatury, jak również niekorzystnie wpłynie na działanie urządzenia.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu jednorodzinnego?

W zależności od naszych potrzeb, możemy wyposażyć się w klimatyzator już od ok. 1 tys. złotych. Jednak nie oszukujmy się - nie będzie to tak efektywne chłodzenie lub ogrzewanie pomieszczeń, jak w przypadku droższych modeli. Warto rozważyć nawet najprostsze modele klimatyzatorów split, których ceny zaczynają się od ok. 2 tys złotych, oferujące już moc 3,5 kW, czyli będzie zdatny do zmiany temperatury w pomieszczeniu o powierzchni ok. 35 m2. Modele generujące moc 5 kW (ok. 50 m2) to już koszt minimum 2,5 tys złotych.

Jednak decydując się mutlisplit musimy liczyć się z wydatkiem co najmniej 4 tys złotych, gdyż jest to bardziej zaawansowana technologia.

Trzeba wziąć pod uwagę także koszt eksploatacji. Zużycie prądu może być zróżnicowane, dlatego zaprezentujemy przykładowe wyliczenie, które pozwoli nieco zobrazować koszty w skali miesiąca. Zatem - ile prądu zużywa klimatyzacja?

Zakładając, że posiadamy klimatyzator do domu o mocy 3,5 kW i eksploatujemy go w miesiącu przez 120 h, oznacza to, że nasze zużycie wynosi 420 kWh. Uśredniając cenę prądu do 0,70 gr/kWh, otrzymamy koszt rzędu 29,4 złotych. Oczywiście jeśli posiadamy instalacje fotowoltaiczną - rachunki te będą o wiele niższe.

Pamiętajmy również, że klimatyzacja domowa wymaga również serwisu. Oznacz to, że do kosztów eksploatacji należy wliczyć uzupełnianie czynnika, dezynfekcje, wymiany filtrów i czyszczenie przewodów klimatyzacji. W zależności od częstotliwości użytkowania, regularny serwis może odbywać się częściej lub rzadziej. Jeśli jednak nasz klimatyzator domowy używany jest sporadycznie - serwis i dezynfekcję należy przeprowadzać minimum raz do roku.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jaki klimatyzator na 100m2?

W celu efektywnego schładzania i ogrzewania pomieszczenia należy wybrać klimatyzator do domu o mocy 10 kW. Należy wziąć jednak pod uwagę, jaka powierzchnia może być na raz schładzana lub ogrzewana. Może się okazać, że na raz np. będziemy zmieniać temperaturę tylko dla 50 m2, co oznacza, że wtedy w zupełności wystarczy nam klimatyzator 5 kW.

Klimatyzator stacjonarny czy przenośny?

Jest to uzależnione od naszych potrzeb i możliwości montażowych. Klimatyzator stacjonarny będzie najbardziej wydajny, a wybierając wariant multi split - do jednego skraplacza można podłączyć kilka parowników, co pozwala nam na wygodne rozprowadzenie instalacji i otrzymanie możliwości regulacji temperatury w wybranych przez nas pomieszczeniach - najczęściej salonie i sypialni. Klimatyzator przenośny sprawdzi się, gdy nie chcemy ingerować w strukturę budynku, a dodatkowo mamy jedno pomieszczenie, które będziemy chcieli studzić lub ogrzewać. Wyprowadzenie rury w przypadku monobloku lub skraplacza przy splicie pozwala na dbanie o komfort cieplny, bez konieczności montażu urządzenia na stałe.

Klimatyzacja domowa sufitowa czy ścienna?

Jeśli nie chcemy umieszczać na ścianie nadmuchu, możemy zamontować go pod sufitem. Pozwoli to na rozprowadzenie powietrza na całą powierzchnię pomieszczenia w tym samym czasie. Wiąże się to jednak z szeroko zakrojonym przygotowaniem instalacji pod sufitem (sprawa jest o wiele prostsza gdy mamy kasetony), dlatego warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu. Instalacja ścienna będzie wtłaczać powietrze od boku, lecz możliwość mieszania powietrza przy pomocy łopatek pozwala równie efektywnie ostudzić lub ogrzać pomieszczenie.

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Najłatwiej obliczyć to na podstawie iloczynu mocy (kW) i czasu pracy urządzenia. W ten sposób możemy określić jakie jest maksymalne zużycie, a w połączeniu ze znajomością stawek operatora energii możemy szacunkowo wyliczyć, ile kosztuje nas prąd do naszego klimatyzatora.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel