Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak skutecznie czyścić klimatyzację?

2022-09-12
Jak skutecznie czyścić klimatyzację?

Wysokie temperatury panujące latem sprawiły, że w wielu domach pojawiła się klimatyzacja mająca zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Do rosnącego zainteresowania takim rozwiązaniem, przyczynił się również fakt, że klimatyzację można wykorzystywać także w celu ogrzewania pomieszczeń zimą. Poprawne funkcjonowanie systemu jest zależne od jakości wybranych komponentów, sposobu eksploatacji oraz poziomu dbałości o instalację. W poniższym artykule znajdziesz informację, na temat tego jak często należy czyścić klimatyzację, jak wykonać to dobrze i jakich środków użyć, aby nie wpłynąć na żywotność elementów instalacji. 

Czyszczenie klimatyzacji - ważne dla sprawności urządzenia i czystości powietrza

Głównym zadaniem klimatyzacji domowej jest utrzymanie żądanej temperatury oraz odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Jeżeli dopiero myślisz o zakupie urządzenia, zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat tego, jaką klimatyzację do domu warto wybrać i jaki jest jej koszt. Zakup nowoczesnego i dobrze opracowanego systemu zapewnia długotrwałość urządzenia i zadowolenie użytkowników, dlatego warto dobrze zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami. 

Warto pamiętać jednak, że nawet najlepsze urządzenie nie będzie spełniało swoich wymagań, gdy system będzie niesprawny lub zanieczyszczony. W klimatyzatorze dochodzi do ciągłej wymiany powietrza, co powoduje, że do instalacji dostają się zanieczyszczenia, pył, kurz, alergeny i roztocza pochodzące z wnętrza domu. Jeśli zatem chcemy oddychać czystym powietrzem, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji domowej, które polega na wymianie filtrów oraz odgrzybianiu i czyszczeniu urządzenia. Zabieg ten można zlecić profesjonalnej firmie lub wykonać samodzielnie. 

Czyszczenie klimatyzacji - kiedy i jak często?

Czyszczenie klimatyzacji kiedy spadnie jej wydajność lub w momencie wystąpienia awarii to nie najlepszy pomysł. Urządzenie powinno być chronione właśnie przed takimi sytuacjami. Według zaleceń specjalistów, klimatyzacja domowa powinna być serwisowana co najmniej dwa razy w roku. Jeżeli urządzenie pracuje w specyficznych warunkach, czyli w zatłoczonych miejscach typu restauracja czy biuro, serwis powinien być wykonywany nieco częściej. Jednocześnie warto pamiętać, o tym, że najlepszy czas na czyszczenie klimatyzacji w domu nadchodzi wiosną oraz jesienią, dlatego tego typu prace warto zaplanować na przełomie marca i kwietnia lub października i listopada. 

Ile trwa czyszczenie klimatyzacji?

Wiele osób wzbrania się przed serwisowaniem instalacji, bowiem boi się, że to długi i pracochłonny proces. Nie da się dokładnie określić ile trwa czyszczenie klimatyzacji, bo to kwestia indywidualna dla każdego przypadku. Zazwyczaj jednak, dla jednej jednostki czas ten wynosi około 30 minut. Czasem podczas serwisowania na jaw wychodzą nieznane wcześniej usterki, które należy jak najszybciej naprawić. Z reguły samodzielny serwis polega tylko na umyciu filtra lub jego wymianie na nowy. 

Jeżeli nie chcesz samodzielnie wykonywać czyszczenia klimatyzacji pokojowej, warto zlecić to doświadczonym specjalistom, którzy poza wymianą filtrów, zajmą się również sprawdzeniem stanu instalacji i dokonaniem napraw ewentualnych usterek. Profesjonalny serwisant sprawdzi również stan parownika, sterowników oraz przewodów instalacyjnych. 

Niewątpliwie, warto zadbać o kondycję klimatyzatorów, ponieważ zanieczyszczona instalacja to miejsce gdzie rozwijają się pleśnie i grzyby, które mogą być niebezpieczna dla zdrowia użytkowników. Drugim ważnym argumentem przemawiającym za regularnym serwisem jest chęć posiadania sprawnego i wydajnego urządzenia. 

Dobrze oczyszczony klimatyzator pobiera zdecydowanie mniej energii, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, a cichą pracą nie zakłóca spokoju domowników. Wykrycie usterek podczas serwisu może mieć wpływ na to, ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji w domu, ale i tak będzie to korzystniejsza opcja niż wymiana całego urządzenia i innych elementów w przypadku trwałego uszkodzenia systemu. 

Jakich środków używać do czyszczenia klimatyzacji?

Niezależnie od tego, jaki typ klimatyzatora posiadasz, najwięcej zanieczyszczeń znajdziesz w filtrze, dlatego to od niego warto zacząć czyszczenie klimatyzacji. Jeśli chcesz wykonać to samodzielnie, koniecznie pamiętaj o odłączeniu urządzenia od źródła zasilania. W pierwszej kolejności należy zdjąć obudowę i ostrożnie wyjąć filtr. Do wyczyszczenia tego elementu wystarczy Ci woda i delikatny detergent, na przykład płyn do naczyń. Bardzo ważne jest dokładnie wypłukania filtra z piany, można użyć do tego środka bakteriobójczego. 

Powyższa instrukcja dotyczy filtrów wielokrotnego użytku stosowanych w najlepszych klimatyzatorach dostępnych w Hurtowni HAP Armatura. Jeżeli posiadasz jednorazowy filtr, należy go po prostu wymienić na nowy. Poza filtrem, warto zająć się także tacką do zbierania skropliny. Po obmyciu jej i wypłukaniu, warto umieścić na niej kostkę bakteriobójczą, która zapobiegnie gromadzeniu się bakterii i grzybów. Na koniec należy przetrzeć urządzenie z kurzu stosując ściereczkę z mikrofibry. 

Niekiedy, samo czyszczenie okazuje się mało skuteczne i zachodzi konieczność odgrzybiania instalacji. Nieprzyjemny zapach z klimatyzatora zazwyczaj świadczy o tym, że wewnątrz urządzenia namnaża się grzybnia, którą należy jak najszybciej usunąć. Odgrzybianie można wykonywać nawet co dwa miesiące w bardzo prosty sposób wykorzystując do tego chemiczny preparat w aerozolu, którym spryskuje się wnętrze klimatyzatora. Pamiętaj, aby po odgrzybianiu dobrze wywietrzyć pomieszczenie w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. 

Zdecydowanie bardziej profesjonalnym sposobem jest ozonowanie, wykonywane przez profesjonalne firmy serwisujące. Nowością w zakresie odgrzybiania klimatyzacji jest wykorzystanie ultradźwięków o częstotliwości 1.7 MHz wytwarzanych przez specjalistyczne urządzenie, w którym znajduje się preparat antyalergiczny, który dociera do wnętrza klimatyzatora. 

Pod żadnym pozorem do czyszczenie układu klimatyzacji nie wolno stosować środków polerujących, rozpuszczalników, ostrych proszków czy substancji lotnych, bowiem mogą one uszkodzić urządzenie, a co gorsza przedostać się do dróg oddechowych użytkowników powodując poważne problemy zdrowotne.  

Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji w domu, biurze czy budynku usługowym?

Uwzględniając konieczność wymiany filtrów na nowe, cena czyszczenia klimatyzacji domowej wynosi około 200-300 zł. Jednak, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wykrycie usterek lub nieprawidłowości w układzie może spowodować konieczność napraw lub wymiany niektórych elementów, co wiąże się z większymi kosztami. Ze względu na bardziej rozbudowany system i konieczność przejrzenia całej instalacji, w przypadku czyszczenia klimatyzacji w budynkach biurowych lub usługowych cena ta może być większa. 

Klimatyzator pełni bardzo ważną funkcję w budynkach, a od jego stanu może zależeć zdrowie użytkowników, dlatego warto zadbać o poprawne serwisowanie systemu. Czysty klimatyzator to gwarancja efektywności, wydajności i długotrwałego komfortu. Niektóre czynności można wykonywać samodzielnie, ale tylko zgodnie z zaleceniami producenta. Generalny serwis i naprawy zostawmy profesjonalistom dysponującym odpowiednimi technikami i środkami do czyszczenia klimatyzacji.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel