Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o instalację centralnego ogrzewania?

2022-04-29
Jak dbać o instalację centralnego ogrzewania?

Wbrew pozorom instalacja CO wymaga serwisowania i odpowiednich zabezpieczeń, nie tylko w sferze kotłów, pomp czy rozdzielaczy, ale także wymienników ciepła czy rur. By ograniczyć możliwość pojawiania się usterek, a także zachować efektywność jaką posiada centralne ogrzewanie, warto zadbać o tę parę elementów.

Centralne ogrzewanie - jak dbać o jego stan i wydajność?

Nie od dziś wiadomo, że woda wykorzystywana do celów grzewczych, nie zawsze posiada odpowiednią jakość. Zakamienienie, zbyt kwaśny odczyn, czy duża ilość cząsteczek metalu, mają zgubny wpływ zarówno dla urządzeń, jak i pozostałych komponentów, takich jak grzejniki, zawory, czy rury.

W tej walce jednak nie jesteśmy bezsilni i stosując pewne zabiegi, jak również wykorzystując odpowiednie urządzenia, możemy w znaczący sposób ograniczyć wpływ cząstek znajdujących się w wodzie tak, by nie powodowała ona szkód.

Separatory zanieczyszczeń i powietrza instalacji CO

Instalacja centralnego ogrzewania choć wydaje się toporna i niezwykle wytrzymała, to w praktyce ma takie same skłonności do awarii, jak każda inna instalacja hydrauliczna. Wiele z nich jest następstwem stosowanego medium, które znajduje się w instalacji CO.W przypadku wody z sieci miejskiej, możemy mówić o stosunkowo przefiltrowanej wodzie. Nie oznacza to jednak, że jest ona wolna od skaz.

W przypadku starszych budynków, instalacje mogły być modernizowane, jednak są one skonstruowane w oparciu o niezbędne minimum, które zapewni im stabilną pracę. Z kolei woda z ujęcia własnego ma większe szanse na to, że znajdą się w niej większe ilości magnezu, tlenków żelaza czy większej ilości chlorków. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, warto zastosować separator zanieczyszczeń.

Urządzenia te pozwalają na usunięcie z przepływającej wody cząsteczek stałych. Nowoczesne separatory zanieczyszczeń umożliwiają efektywne pozbywanie się dwóch głównych rodzajów cząstek, które powodują najwięcej usterek, tj. kamienia oraz tlenków żelaza. Pierwszy jest częstym powodem powstawania zimnych punktów w wymiennikach ciepła, zaś drugi powoduje postępowanie korozji w rurach i grzejnikach.

W przypadku gdy instalacja CO ma przypadłość do zapowietrzania się, można wykorzystać także separatory powietrza, które sukcesywnie usuwają nadmiar powietrza z wody. To zmniejsza także korozjogenność, zwłaszcza w przypadku rur stalowych.

Odpowiednia ilość wody w instalacji centralnego ogrzewania

Pojemność instalacji jest uzależniona od stopnia jej rozbudowania oraz długości. Natomiast trzeba się tutaj pochylić nad kwestią przepustowości. Jak wspomnieliśmy wcześniej, osad zbierający się w rurach i odbiornikach ciepła, może wpłynąć na wydajność, jaką posiada instalacja centralnego ogrzewania. Co prawda grzejniki do centralnego ogrzewania dadzą nam najszybciej znać, że coś jest nie tak, jednak problem może dotyczyć wtedy już znacznej części instalacji.

Żelazo i mangan skutecznie zwężają światło rur, co sprawia, że do wymienników ciepła nie dociera tyle wody co powinno. Może to powodować zwiększone obciążenie pomp mieszających, jak również samego kotła. W związku z tym należy dbać, by rury centralnego ogrzewania posiadały jak największą przepustowość. Pomóc w tym mogą rury miedziane, które dzięki swojej strukturze, skutecznie utrudniają osadzanie się cząsteczek stałych na ich wewnętrznej stronie. Należy jednak pamiętać, że miedź jest także dobrym przewodnikiem ciepła - również na zewnątrz. Dlatego warto zadbać, aby została zastosowana izolacja rur centralnego ogrzewania, która na odcinku od kotła do wymiennika ciepła, pozwala na znaczne zminimalizowanie strat ciepła, a co za tym idzie - oszczędność na ogrzewaniu budynku.

Rury miedziane do centralnego ogrzewania mogą służyć także jako ozdoba w nowoczesnych wnętrzach - o ile nie zostaną zaizolowane.

Prócz ilości wody warto także kontrolować ciśnienie wewnątrz instalacji. Jakie ciśnienie w instalacji CO powinno panować? Zakłada się, że powinno ono wynosić odpowiednio od 1 do 2 barów. Wykraczanie poza te wartości świadczy o problemach z przepływem medium wodnego, co może być spowodowane np. rozszczelnieniem, czy powstającym zatorem.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w instalacji CO

Instalacja CO składa się z wielu elementów, ale wszystkie cechują się wspólną zależnością, a mianowicie ograniczeniem wytrzymałości. Ten parametr jest kluczowy dla doboru komponentów, ale co ważne - trwałości całego centralnego ogrzewania w budynku. Zatem odpowiednia temperatura medium to po prostu maksymalna temperatura, jaką jest w stanie wytrzymać najsłabszy element instalacji. To samo dotyczy ciśnienia.

Jednolite kaloryfery to podstawa

Aby uniknąć korozji kontaktowej należy stosować wymienniki ciepła wykonane z tego samego materiału. Zróżnicowany potencjał elektromechaniczny może doprowadzać do korodowania jednego z typów metali, co będzie problematyczne w skutkach.

W związku z tym grzejniki do centralnego ogrzewania powinny być dobierane pod względem dopasowania materiałów, z których wykonane są elementy grzewcze.

Stosowanie zaworów wysokiej jakości

Nie da się ukryć, że zawory do centralnego ogrzewania choć niewielkie, to odgrywają znaczną rolę w pracy całej instalacji. Czułe i precyzyjne zawory mieszające lub elektrozawory, pozwalają na wykonywanie mieszanin wody zasilającej i powrotnej. Pozwala to na dostarczenie cieczy o odpowiedniej temperaturze, co jest niezwykle istotne jeśli w budynku znajdują się dwa obiegi grzewcze - np. grzejniki i ogrzewanie podłogowe.

Ważne są także zawory odcinające, które w razie awarii instalacji centralnego ogrzewania, natychmiast zablokują dopływ wody do dalszej części instalacji. Popularnym wyborem są w tym przypadku zawory kulowe, które znane są ze swojej wysokiej klasy szczelności.

Zadbana instalacja CO - korzyści

Odpowiedni serwis instalacji centralnego ogrzewania, powinien odbywać się przed każdym sezonem grzewczym. Zastosowanie wspomnianych rozwiązań, pozwala ograniczyć występowanie usterek oraz problemów z instalacją. W przypadku rażących zaniedbań i wystąpienia znacznej ilości osadu, jak również cząsteczek stałych - koniecznym może okazać się płukanie instalacji CO, a także dokonanie niezbędnych napraw czy konserwacji.

Dlaczego więc warto zadbać, aby instalacja centralnego ogrzewania była w dobrej kondycji? Oto kilka powodów:

  • zapewnienie optymalnych warunków pracy całej instalacji CO;
  • utrzymanie efektywności grzewczej na wysokim poziomie;
  • uniknięcie wymiany kosztownych podzespołów, takich jak np. grzejniki;
  • zmniejszenie oporów w instalacji;
  • uniknięcie występowania nieszczelności, spowodowanych za wysokim ciśnieniem w instalacji;
  • zmniejszenie lub zniwelowanie występowania zatorów oraz “zimnych punktów” w instalacji centralnego ogrzewania.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel